×
Hledat v našem blogu

Zahradníkův kalendář – únor

Z případné sněhové pokrývky se během února začínají pomalu klubat první jarní kvítky. Ačkoliv je únor ještě zimním měsícem, často se mu přezdívá takové malé jaro. Poslové jara – sněženky a bledule nám napovídají, že se již příroda zase pomalu probouzí.

Kromě sněženek a bledulí můžete na zahrádkách spatřit i talovíny či ladoňky. Občas odryjte vrstvu chvojí, kterou jste zakryli dvouletky, aby se mohly provětrat a zbytečně se během slunečných dní nezapařovaly. Co se dalších okrasných rostlin týče, stále můžete pokračovat s výsevem jednoletých květin, které vyžadují delší dobu předpěstování. Do truhlíků na okenní parapety můžete také vysévat například: petúnie, hledíky, begónie, lobelky a i trvalky, které potřebují přemrznutí. Poté, co roztaje sníh, nezapomeňte seříznout trvalky. Také nastává čas na množení pokojových rostlin, ke kterému potřebujete vhodný substrát a ostré nůžky či nůž. Chvilku svého času věnujte i uskladněným cibulovinám a balkónovým rostlinám, které je potřeba pečlivě prohlédnout, zda se na nich nerozvíjí nějaká choroba nebo se na či v ní neusadili škůdci.

I během února je možné sklízet některé druhy otužilé zeleniny, zejména vlastní špenát, ozimou cibuli, pórek či kapustu. Ale tento měsíc je však zejména ve znamení předpěstování a výsevů různých druhů zeleniny i bylinek. V teplejších oblastech můžete vysévat cibuli, špenát, mrkev či ředkvičky a následně je proti mrazu přikrýt netkanou textilií. Dále můžete začít předpěstovávat vlastní rajčátka, papriky, raný salát, pór či košťálovou zeleninu. Z bylinek můžete předpěstovat například majoránku či bazalku.

Únor je také ve znamení stříhání, prořezávání a omlazování ovocných stromů a keřů. Zejména pak bobulovin – ty je potřeba zbavit všech výhonů starších 4 let (poznáte je podle načervenalé barvy). U ovocných stromů se rok po výsadbě koncem zimního období provádí tzv. výchovný řez, který spočívá v odstranění všech konkurenčních výhonů. Pokud máte na zahrádce broskvoně a trápí vás každoročně kadeřavost, nezapomeňte před nalitím pupenů na postřik.

Svůj čas věnujte i péči o kompost, který je potřeba provzdušnit a převrstvit s tím, že spodní vrstvu bude tvořit hrubší materiál, uprostřed bude pak samotný uzrálý kompost a na povrchu opět hrubší materiál.

Dále nezapomeňte i nadále kontrolovat uskladněnou zeleninu a ovoce (např.: jablka) a jakkoliv nahnilé plody či jinak poškozené vyřaďte.  Zaměřte se i na hnojení, často se i doporučuje rozhodit hnojivo do tajícího sněhu, které se pak lépe vstřebává do půdy. Vaši pozornost si zaslouží i jahody. které se vyplatí z části přikrýt fólií – díky tomu pokvetou již v dubnu. Také je nejvyšší čas pro kontrolu a přípravu zahradního nářadí a případně dokoupení semínek. Najděte si i chvilku pro obdiv zahrádky, která se pomalu probouzí ze zimního spánku.

Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se