×
Hledat v našem blogu

Zahradníkův kalendář – říjen

Říjen hlásí chladnější počasí, případně i noční mrazíky, proto je nejvyšší čas připravit nejen vaši zahrádku na neodkladně se blížící zimu, ale i záhonky na nadcházející sezonu.

Říjen je zejména ve znamení sklizně ovoce a zeleniny. Probíhá sběr švestek, jablek i hrušek pro zimní uskladnění. Sklízí se i spadané ořechy, které je potřeba sušit na suchém a dobře větraném místě. Kromě stromových plodů sklízejte kořenovou zeleninu ze záhonku, očištěnou ji zasypejte pískem a uložte do chladného a suchého sklepa. Též můžete sklízet i listovou zeleninu, kterou jste seli v předchozích měsících. Nyní nastává i nejvyšší čas pro sklizeň pozdní zeleniny, kterou může být například květák, kapusta, celer, pastinák, zelí, pórek, fazole a další. Předpokladem je, že již proběhla sklizeň veškeré plodové zeleniny (rajčata, okurky, lilky, dýně), pokud se tak ještě nestalo, je potřeba tak urychleně učinit.

Koncem října je potřeba poslední zásah z hlediska péče o trávník. Ten je zapotřebí ještě na vysoko posekat. Také je vhodné pravidelně shrabávat listí z těchto travnatých ploch – nejen z hlediska předejití šíření plísně či uhnízdění hlodavců, ale zejména pro to, aby mohl trávník řádně dýchat.

Ze semínek toho již moc nevysejete, protože je říjen především měsícem výsadeb. Před prvními mrazíky stihnete vysadit listnatý nebo jehličnatý živý plot (vyzkoušejte například lísku či dřín). Nyní je i ideální doba pro výsadbu ovocných i okrasných stromů a keřů (angrešty a rybízy). Půdu je zapotřebí nejprve řádně zpracovat a dodat potřebné živiny prostřednictvím hnojiva. Po výsadbě nepodceňte vydatnou zálivku a pomocí pletiva chraňte jejich kmeny před okusem či jiným poškozením od zvěře.

Pokud jste v září nestihli vysadit cibulky okrasných rostlin, pak nezoufejte – v říjnu tak můžete učinit také. Týká se to vesměs všech podzimních cibulovin, z jejichž krásných květů se můžete těšit na jaře následujícího roku. Vyzkoušejte například typickou první jarní rostlinku – sněženku či bleduli, dále třeba hyacinty, kosatce, tulipány, hvězdníky, krokusy, narcisy, lilie a jiné.

Během tohoto měsíce je možné začít i s výsadbou česneku. Výsadbu však neuspěchejte, vhodné je počkat do doby, kdy se teplota půdy dlouhodobě drží pod 9 °C, což mnohdy bývá klidně až v zimních měsících – půda ale nesmí být promrzlá. Obecně však mějte na paměti, že čím dříve sázíte česnek, tím hlouběji byste jeho cibulky měli uložit. Více o jeho pěstování se dočtete v následujícím měsíci zahradníkova kalendáře. 

Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se