×
PPL Parcelshop
Hledat v našem blogu

Zahradníkův kalendář – leden

První měsíc v roce a zároveň druhý zimní měsíc s sebou nese chladnější teploty a v nejlepším případě i sníh, pod kterým je zahrádka schovaná. Sníh má spoustu výhod, co se týče izolace a příjmu vláhy. Na druhou stranu dokáže při větším množství stromy i keře potrápit, proto ho doporučujeme ze dřevin opatrně setřepávat (lze si pomoci například smetáčkem), aby se větve nezlomily. Na co dalšího na zahrádce nezapomenout?

Zůstaneme u stromů. Všem zahradním dřevinám poslouží sníh zejména v oblasti kořenů, protože poskytuje dostatek vláhy. Doporučujeme ho tedy nahrnout co nejvíce k jejich kořenům. Pokud je během ledna sněhu nedostatek, pak je potřeba dřeviny zalévat (zejména ty okrasné), ale vyčkejte do doby, kdy není zem úplně zmrzlá a svítí sluníčko.

Během ledna lze sklízet kadeřavou petrželku, zimní cibuli, kapustu, kozlíček, kadeřávek či pórek. Většině vyjmenovaným druhům prospěje i vrstva chvojí, která zeleninu ochrání proti mrazivému počasí a škůdcům.

Na vnější straně kmene pod odumřelou druhotnou kůrou se mohou nacházet zárodky škůdců a hub, které je nejlepší seškrábnout speciální škrabkou a následně kontaminovanou kůru spálit, aby se dále nemohli rozšiřovat. Během ledna lze prořezávat některé nevhodně rostoucí větve, včetně těch nezdravě vypadajících.

Pokud se ovocné stromy stále nacházejí ve vegetačním klidu, je ideální čas k jejich řezání pro jarní roubování. Ty by do té doby měl zůstat nenarašené, živé a zejména ne suché.

Nyní je i čas na výsev některých trvalek, které potřebují k úspěšnému vyklíčení projít mrazem. Proto je zasejte do venkovních truhlíků a postarejte se o to, aby měly dostatek vláhy. Kromě trvalek lze vysévat například i řeřichu nebo si můžete začít předpěstovávat některé sazeničky – například paprik a melounů.

V průběhu ledna je dále potřeba kontrolovat dříve uskladněnou zeleninu a ovoce. Pokud by se objevil jakýkoliv náznak hniloby či jiné choroby, pak je potřeba poškozené plody okamžitě zlikvidovat, aby se případný problém dále nešířil.

Leden je ideálním měsícem pro plánování vašich nadcházejících výsevů. Důkladně si rozmyslete, co máte letos v plánu pěstovat a především kde. Udělejte revizi všech vašich osiv, u těch starších proveďte zkoušku klíčivosti a pokud vám některé chybí, dokupte je. Stejně tak zkontrolujte i hnojiva, přípravky na ochranu rostlin a doplňte zásoby.

Zahrada je sice nyní v období zimního spánku, ale i tak se dá něco dělat. Kromě výše uvedeného nastává i čas pro přípravu nářadí na jaro, případně jeho dokoupení. Také nezapomeňte na ptačí návštěvníky a postarejte se o to, aby měli dostatek potravy v krmítku. V únoru již bude více práce, proto si užijte klidný leden a s ničím nespěchejte.

 

Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se