×
Hledat v našem blogu

Nastal čas pro výsev paprik a rajčat

Termíny pro jejich výsev se blíží. Přinášíme vám stručný popis jak na jejich pěstování. Základem je kvalitní osivo a odrůdy vhodné pro váš způsob a podmínky pěstování. Nebojte se při nákupu semen zeptat, obchodníci vám rádi poradí.

Optimální termín pro výsev paprik je konec ledna a první polovina února. Jako výsevní substrát je výborný perlit, ten je prostý zárodků plísní a fytopatogenních hub, rostliny vytváří bohaté kořeny a výsev v podstatě nelze přelít. Přemokření substrátu je totiž nejčastější příčinou neúspěchu při předpěstování paprik. Perlit je však bez živin, mladé rostlinky je proto potřeba přepíchat po vzejití do substrátu pro výsev a množení, nejlépe do sadbovačů. V sadbovačích nechte rostlinky růst 4–6 týdnů, musí mít co nejlepší světelné podmínky a teplotu kolem 25 °C. V tomto období již můžete papriky jednou či dvakrát přihnojit Kristalonem Start. Poté přesazujte papriky do malých květináčů, které naplňte zahradnickým substrátem. Teplotu udržujeme kolem 20–25 °C a přesvědčte se, že mají rostliny dostatek světla. Papriky zůstanou v květináčích až do výsadby. Papriky jednou týdně přihnojte hnojivem a také je můžeme začít otužovat. Do volné půdy papriky vysazujte po půlce května - po „zmrzlých“.

Rajčata se vysévají o něco později než papriky, nejdříve v polovině února, lépe však začátkem března do rašelinových jiffů nebo do substrátu pro výsev a množení. Máte-li skleník nebo fóliovník můžete rajčata vysít už v únoru, pokud budete sázet sazenice do volné půdy, je lepší zvolit březnový termín výsevu. Vzešlé rostlinky přepíchejte do sadbovačů. Po jejich zesílení je přesazujte do květináčů se zahradnickým substrátem o minimálních rozměrech 8 × 8 cm. Rajčata je vhodné hnojit jednou za 14 dní hnojivem Kristalon Start. Pro předpěstování rajčat je nejvhodnější nízká teplota, slabší zálivka a dostatek světla. Rostlinám v květináčích postačí teplota okolo 15 °C. Sazenicím rajčat svědčí jejich brzké otužování, proto rostlinám často větrejte a nechte je, pokud nejdou teploty k nule, přes den otužovat venku. Do fóliovníku je vysazujte v dubnu, do volné půdy pak stejně jako papriky v polovině května po „zmrzlých“. Už v květináčích můžete sazenice ošetřit postřikem proti houbovým chorobám, které rajčata často napadají.

Tag: Zelenina
Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se