×
Hledat v našem blogu

Petrželka je nepostradatelným zeleným kořením

Pěstovat ji lze na zahradě, na balkoně i na parapetu za oknem v květináči. Petrželka kudrnka je kadeřavá a dekorativnější, petržel hladkokolistá je výrazně aromatičtější a pikantnější, skvěle dochutí i teplé pokrmy, protože dobře snáší vysoké teploty. Jak si je vypěstovat?

Petržel zahradní naťová (Petroselium crispum) se pěstuje jako jednoletá listová zelenina, i když jde o dvouletku. Obsahuje velké množství vitaminů A, B, C a  E, dále draslík, hořčík a železo. Má dezinfekční, močopudný a detoxikační účinek, je vhodná při potížích s vysokým krevním tlakem, poruchách trávení, zánětech prostaty, artritidě a revmatismu. Pomáhá také zlepšovat stav pokožky, nehtů a vlasů. Rozdrcené listy se mohou v letních měsících používat jako první pomoc při poštípání hmyzem. Semínka petrželky vysévejte na záhon v dubnu, podruhé v srpnu je to možné i těsně před příchodem mrazů v listopadu nebo v prosinci, aby nevyklíčila (v tomto případě vzejdou až v příštím roce brzy na jaře). Do květináče na parapetu můžete petržel vysévat kdykoli.

Prospívat bude v dobře propustné a na živiny bohaté půdě. Stanoviště ji vyberte světlé nebo jen částečně zastíněné, nemá moc ráda přímé paprsky slunce. Semena klíčí poměrně dlouho, většinou okolo 35 dní. Než se petrželka pořádně rozroste, sklízejte maximálně dvě snítky z jedné rostlinky. Po řezu petrželka rychle obrůstá. Stonky vybíhající do květu hned odstřihněte. Zálivku vyžaduje petrželka pravidelnou, při přelití, ale žloutnou listy, zalévejte ji tedy přiměřeně s citem. Petrželku do zásoby si lze nasušit nebo zamrazit.

Odrůdy hladkolisté petrželky
Odrůdou pro celoroční sklizeň natě pro přímý konzum, sušení i mrazení je např. Fest, nať intenzivně obrůstá a sklízet ji můžete opakovaně, hladké listy mají výrazné aroma, vegetační doba z jarních a letních výsevů je 75–85 dnů, z podzimních 140–170 dnů.

Odrůda Festival je výnosná, bujně rostoucí petržel naťová určená pro celoroční sklizeň natě pro přímý konzum, sušení i mrazení, má velké množství tmavozelených hladkých listů, které mají výrazné aroma, její nať je využitelná i ve vlhkých podzimních měsících.

Odrůdy kudrnaté petrželky
Petržel Astra má lehce zkadeřené listy, silné aroma a s oblibou se využívá do pokrmů teplé i studené kuchyně, je to odrůda vhodná jak k rychlení, tak i k polnímu pěstování.

Petržel Afrodite je silně aromatickou odrůdou tmavě zelené barvy, vhodnou pro pěstování v truhlících a květináčích na balkónech či terasách, vyznačuje se silným a bujným vzrůstem.

Petržel naťová Zelená Perla je vysoce výnosná odrůda, která se hodí jak pro celoroční pěstování, tak i k zimnímu rychlení, nať je svěží a velmi aromatická, po seříznutí rychle obráží, dobře odolává chorobám a snáší sucho.

BIO Petržel Grüne Perle je dvouletá odrůda s velkým počtem hustě kadeřavých lístků zelené barvy, čerstvé či sušené listy mají své nezastupitelné místo v kuchyni, kde se využívají do omáček, polévek, k přílohám či jako ozdoba studených pokrmů.

Škůdcem petržele je vrtule celerová, která patří mezi blanokřídlý hmyz. Její larvy si v listech vykusují chodbičky, listy následně zasychají a odumírají. Škodit na listech může dále mšice mrkvová a sviluška chmelová. Škůdce zničíte pomocí insekticidních přípravků.

Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se