×
Hledat v našem blogu

Kopr – pěstování, účinky a využití

Kopr je velmi aromatická jednoletá bylinka, kterou si díky typickému aroma s ničím jiným nespletete. Jeho původ bychom našli ve Středozemí, západní Asii, Indii a Rusku. Je již dlouho považován za nepostradatelnou součást české kuchyně – co by byla kulajda či koprovka bez pořádné dávky kopru 😊.

Z pěstitelského hlediska se jedná o nenáročnou bylinku. Nejlépe se mu bude dařit v hlinité a dobře propustné půdě, kterou je potřeba před výsevem dobře prokypřit. Stanoviště volte slunečné, nejlépe mezi zeleninou – v blízkosti okurek, salátů či zelí, vyhněte se fenyklu. Dbejte na pravidelnou zálivku, ale nesnese zamokření, proto mu postačí i ne příliš vlhká půda. Kopru nesvědčí ani příliš suché a kamenité podloží.

Výsev provádějte od dubna do srpna do dobře odplevelené půdy. Semínka vysévejte mělce, do hloubky kolem 0,5–1 cm a řádků 20–25 cm. Jen co rostlinky povyrostou, tak je vyjednoťte na asi 15 cm prostoru pro každou. Kopr se navíc vyznačuje poměrně krátkou vegetační dobou (65–75 dní), takže si lze postupným vyséváním zajistit celosezónní sklizeň. Pokud necháte některé rostliny vykvést, tak se po dozrání vysemení a na jaře se můžete těšit z nových rostlinek bez námahy.

Kopr lze pěstovat i v truhlíku doma za oknem či na balkóně. Postup je stejný jako při venkovním pěstování. Truhlík umístěte na světlé a teplé místo a pravidelně zalévejte.

Kopr se po mnoho let používá ke zmírnění trávicích problémů. Zlepšuje zažívání, působí proti nadýmání, podporuje tvorbu žaludečních šťáv. Obecně je známý pro své sedativní, protizánětlivé a čistící účinky. Napomáhá při nespavosti, bolestech hlavy a má pozitivní účinek na chod střev i močových cest. Podporuje laktaci a tvorbu mateřského mléka. Kromě toho zlepšuje imunitu a je doporučován jako prevence při infekčních onemocnění.

Obsahuje vitaminy skupiny A, C i B, kyselinu listovou, omega-3 a omega-6 nenasycené mastné kyseliny, bioaktivní silice, draslík, vápník, hořčík, železo a zinek. Napomáhá urychlení procesu hojení ran, prospívá vlasům, nehtům i kostem.

V kuchyni se nejčastěji používá čerstvý do různých salátů. Lze ho přidat do polévek i omáček, jako koření a do sterilovaných okurek. Žvýkáním semen lze údajně zažehnat škytavku

Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se