×
Hledat v našem blogu

Údržba zahradního nářadí

Budete-li nářadí udržovat, bude lépe sloužit a déle vydrží. Jak na to?

Lopatky, rýče, motyky
Náčiní očistěte od zeminy a rostlinných zbytků, případně ho omyjte. Kovové části otřete hadříkem, namočeným v oleji nebo nastříkejte čisticím olejovým sprejem. Nejlepší je pravidelná péče – po každém použití nebo alespoň párkrát za sezonu.

Nůžky
Koroze ostří nůžek vzniká po kontaktu s mízou a zahnívajícími zbytky rostlin. Sterilizaci ostří zajistíte jeho otřením roztokem s obsahem metanolu, nebude se tak přenášet případná nákaza dále. Po každém použití je také vhodné otřít ostří mastným hadříkem, tím odstraníte jakékoli zbytky a kov ochráníte před rezivěním. Zahradnické nůžky ostřete pravidelně brouskem navlhčeným vodou nebo olejem. Špatný střih by mohl rostliny poškodit, a způsobit i jejich odumření.

Rukojeti ze dřeva
Dřevěné rukojeti ošetřete alespoň jednou za rok lněným olejem. Dřevo ohlaďte jemným smirkovým papírem, abyste zarovnali drsný povrch a odstranili nečistoty, namažte olejem, který do nich necháte vsáknout a uskladněte.

Hadice
Aby v mrazech nehrozilo poškození hadic a zahradních potrubí, na konci podzimu z nich nezapomeňte vypustit všechnu vodu.

Babiččiny rady:

  • Pokud přeci jen kovové části zrezivěly, natřete je kouskem cibule s ricinovým olejem (když je cibule špinavá, vyměňte ji).
  • Kovové části nástrojů před zrezivěním můžete ochránit tak, že je ponoříte do alespoň 30 cm hlubokého vědra naplněného směsí písku a trochy mazacího oleje (abrazivní písek odstraní škodlivá rezidua a olejová vrstvička zabrání rezivění). Takto se o nářadí postarejte po každém použití.
  • Také se vám stává, že nářadí někde odložíte a pak jej nemůžete najít? Násady nebo rukojeti používaného náčiní obtočte výrazně zbarvenou páskou. Ochráníte je, uchopení bude pohodlnější a rovněž si ho lépe všimnete.
  • Když už náčiní přece jen dožilo, nevyhazujte ho, může se stát nápaditou a neotřelou dekorací. 
  • Investice do kvalitního nářadí se vyplatí. Silné, odolné jasanové nebo bukové násady vydrží déle, než lacinější, lakované násady z měkkého dřeva, které mají mnohem kratší životnost. Velmi dlouho vydrží moderní polypropylenové násady.
  • Násady zahradního nářadí musí mít správnou délku. Z příliš krátké vás budou bolet záda, bude-li příliš dlouhá, bude vám připadat nevyvážená.
Tag: zahrada
Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se