×
Hledat v našem blogu

Zahradníkův kalendář – duben

V dubnu je již jaro v plné síle. Zároveň nastává ideální čas se začít věnovat zahradě. Čeká vás totiž mnoho povinností jak v rámci okrasné, tak i té zeleninové a užitkové zahrady. Počasí je sice jako na houpačce, ale i tak je potřeba pozornost věnovat vysévání, výsadbě, přesazování, stříhání a údržbě zahrádky.

Nejprve by měly vaše cesty vést na záhonky k přípravě půdy, pokud jste tak ještě neučinili. Příprava půdy zahrnuje prokypření, provzdušnění, hnojení i odstraňování plevele. Poté se již můžete věnovat výsevům či výsadbám. 

Pozornost věnujte i trávníku. V dubnu je potřeba trávník posekat na vyšší výšku. Aby byla tráva zdravější a zelenější, je vhodné provést i první hnojení. Také můžete začít s jeho výsevem, zejména na holých místech a výsadbou okrasného trávníku

Duben je ideálním měsícem pro výsev mnoha zelenin. V dubnu můžete přímo vysévat mrkev, ředkvičky, saláty, špenát, pažitku, kopr, okurky, červenou řepu, z luskovin například hrášek či fazole a také další rané odrůdy zeleniny. Koncem dubna můžete vysévat kukuřici. A pokud patříte mezi milovníky sladkých jahod, tak i pro ně nastává ideální čas. Semena jednotlivých druhů rostlin mají specifické nároky na vláhu, teplotu půdy, stanoviště i hloubku výsevu. Obecně platí, že se drobná semínka vysévají rovnoměrně na povrch a větší semena hlouběji do půdy. Na zadní straně balení semínek vždy naleznete konkrétní požadavky dané zeleniny

V dubnu ani skleník nezeje prázdnotou. Do připravené půdy ve skleníku můžete již od poloviny měsíce začít vysévat předpěstované sazenice plodové zeleniny – zejména rajčat, paprik, okurek, cuket, melounů a lilků. Během teplejších dnů nezapomínejte skleník větrat. Některé již předpěstované a otužované sazenice můžete vysadit přímo na záhonek. Týká se to především sadby květáku, kedlubny či brokolice.  

Výsevy se provádějí i v rámci okrasné zahrady. Mezi oblíbené okrasné rostliny s dubnovým výsevem patří například netýkavky, hrachory, slaměnky, hledíky, astry či aksamitníky. Trvalky je v dubnu potřeba okopávat, přihnojovat a zavlažovat. Letničky nyní můžete začít přesazovat na záhonky nebo do truhlíků či jiných nádob. A pozornost nezapomeňte věnovat i skalce, kterou je potřeba obnovit a začít s výsadbu nových skalniček.

Počátkem dubna nastává čas i pro výsadbu stálezelených stromků a prostokořenných sazenic. Vykonává se i výchovný řez větví ovocných druhů stromů (jabloň, hrušeň, třešeň, slivoň a další) tak, aby měly jejich větve dostatek slunečního svitu. Příležitostně můžete začít roubovat ovocné dřeviny pomocí zimních roubů. 

Kromě výše uvedených doporučených prací je během dubna důležité i pravidelně zavlažovat rostliny, zejména ve dnech, kdy neprší, protože jarní teploty v posledních několika letech jsou poměrně vysoké. Pravidelně kontrolujte také rostliny a dřeviny, na kterých se mohou objevit první příznaky chorob a škůdců. Pokud zaznamenáte nějaké problémy, přijměte vhodná opatření a případně  zasáhněte (použitím fungicidů a insekticidů). Mějte také na paměti, že i když je duben jarním měsícem, tak stále hrozí nebezpečí (nejen) nočních mrazíků. Kontrolujte teploty a buďte připraveni na ochranu citlivých rostlin pomocí krycích materiálů a zahradních fólií. 

Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se