×
Hledat v našem blogu

Zahradníkův kalendář – prosinec

Poslední kalendářní měsíc již klepe na dveře a s ním i krátké dny, nízké teploty, a když se poštěstí, tak i první větší sněhová pokrývka. Přípravy na Vánoce jsou již v plném proudu a pochopitelně nezbývá moc času na zahrádku, která v prosinci stejně tolik péče nevyžaduje. Přesto se na zahrádkách najde několik čistě prosincových aktivit, které nelze vynechat. Případně můžete dohnat i některé listopadové resty.

Poslední roky již není zima, co bývala a její začátky jsou mírné, proto můžete i začátkem prosince vysazovat nové stromky. Již vysazeným stromům je potřeba před zimou dopřát pořádnou zálivku (pokud není půda zmrzlá). Nezapomeňte se ujistit, že mají všechny rostliny, které jsou citlivější na mráz (bylinky, růže, mladé stromky, dvouletky a trvalky) nějakou ochranu – nejčastěji nastýlkuchvojí, slámy a listí nebo použijte netkanou textilii.

Před napadením sněhu pravidelně shrabávejte a kompostujte listí. Ovocné stromky jsou v prosinci ve vegetačním klidu, proto nastává ideální příležitost na stříhání či řezání roubů. Rouby by měly být cca 30 cm dlouhé a zdravé. Uchovávejte je v chladném a vlhkém prostředí. S první sněhovou nadílkou přichází i otázka, jak sníh využít. Sníh poslouží především jako přirozená závlaha pro vaše záhonky a zároveň i jako ochrana proti nízkým teplotám, proto ho nahrňte a rozprostřete na záhonky. Pokud máte na zahrádce stálezelené stromy, na kterých sníh ulpívá a drží, tak jim odlehčete – opatrně setřepávejte sníh ze stromů tak, abyste je nepoškodili.

Zelenina má v tomto měsíci také svůj prostor. Pokud jste během roku zaseli pažitku, petržel, kadeřávek, celer, pastinák, pórek či jinou zimní zeleninu, pořád máte co sklízet. Na druhou stranu, stále můžete vysadit sadbový česnek (pokud půda není zmrzlá), portulák, který je známý jako jedna z nejvíce mrazuvzdorných zelenin a na záhonku vydrží bez problémů i přes zimu nebo vyzkoušejte výsev do pěstebních nádob. V truhlíku můžete pěstovat například kopr, kerblík, hrášek, hořčici či řeřichu. Během toho dokončujte rytí a hnojení záhonů a sklízejte poslední zeleninu, která by zimu nepřežila – špenát, salát, čínské zelí či kapustu. Z okrasných rostlin si můžete předpěstovat pelargonie, rostou velmi pomalu.

Během prosince nezapomeňte kontrolovat cibule a hlízy, které máte v plánu vysadit během jarních měsíců, a především pravidelně kontrolujte i stav uskladněného ovoce a zeleniny – jablka, hrušky, švestky, mrkev, řepu, brambory a další. Jakkoliv nevzhledně vypadající plody buď vyhoďte nebo jinak zpracujte. Pokud máte na zahrádce nějaký nemocný nebo hodně starý ovocný strom, který již dlouhá léta neplodí, pak je prosinec ideální pro jejich odstranění.

V prosinci se vám na zahrádce mohou objevit i poletující hosté, proto se o ně nezapomeňte postarat. Můžete jim postavit budku či krmítko, kam jim dáte nějaké dobroty. A také si nezapomeňte udělat pořádek ve vašem zahradním vybavení a nářadí – to vyčistěte a nabruste si nůžky a pily.

Stále se na zahrádce najde spousta práce, ale nemějte si za zlé, pokud něco nestihnete. Prosinec je obdobím klidu, vánočních písniček, voňavého cukroví a především rodiny, proto příliš neběhejte po zahrádce a myslete na své blízké a čas strávený s nimi, ona si ta příroda už nějak poradí.

Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se