×
Hledat v našem blogu

Předpěstování semen – papriky a další

Vypěstování vlastních sazenic není žádná věda. Základem je kvalitní osivo a rovněž odrůdy vhodné pro váš způsob, místo a podmínky pěstování. Ideální termín pro výsev paprik je od konce ledna do první poloviny února. Semena můžete vysévat do perlitu. Ten neobsahuje zárodky plísní a fytopatogenních hub. Rostliny zde vytváří bohatý kořenový systém a výsev v podstatě není možné přemokřit. Přelití je nejčastější příčinou neúspěchu při předpěstování sazeniček paprik. Nezapomeňte však, že perlit je bez živin, mladé rostlinky musíte přepíchat cca 14 dní po výsevu do substrátu pro výsev a množení. Optimální jsou sadbovače. V těch nechte rostlinky růst 4–6 týdnů a zajistěte jim co nejlepší světelné podmínkya teplotu kolem 25 °C. V této době už můžete papriky 1–2x přihnojit Kristalonem Start.

Poté přesazujte papriky do květináčů přibližně o rozměrech 7x7 cm (můžete použít kelímek od jogurtu), které naplníme zahradnickým substrátem případně speciálním substrátem na rajčata a papriky. Teplotu udržujte kolem 25 °C a rostlinám dopřejte maximum světla. V květináčích zůstanou papriky až do výsadby. Pravidelně je jednou týdně přihnojujte hnojivem Kristalon Start a také je začněte pomalu otužovat, zpočátku například větráním.

Na konečné stanoviště ven, ať už do volné půdy nebo do fóliovníku je vysazujte v polovině května – po „zmrzlých“.

Salát, kedlubny, květák, celer
Počátkem února lze začít též vysévat saláty, kedlubny, květák a celer do substrátu pro výsev a množení. Teplotu udržujte okolo 18 °C, po 3–4 týdnech lze rostlinky přepíchat a přesadit do sadbovačů. Dále je pěstujte při teplotách v rozmezí 15–18 °C po dobu minimálně dalších 8 týdnů, než je přesadíte na konečné. Takováto rostlina bude mít kompaktní vzrůst a dobrý kořenový systém.

Nezapomínejte, že to nejlepší, co můžete pro své sazenice udělat, je dopřát jim to, co potřebují – maximum světla a ideální teplotu, zbytečně nepřetápět, sazenice brzy otužovat a současně je chránit před nepříznivými vlivy – jako je přemokření či průvan. Pokud nedokážete sazenicím doma zajistit optimální podmínky, do výsevů se nepouštějte a raději si zakupte předpěstované sazenice u zahradníka. 

Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se