×
Hledat v našem blogu

Oblíbené letničky ze semínka

Potřebovat budete pouze vhodný substrát, dostatek světla a určitou teplotu (ta bývá obvykle vyšší při klíčení, poté sazenicím stačí nižší teplota).

Nyní je poslední chvíle pro předpěstování semínek krásných petúnií a lobelek. Semínka petúnií nejrychleji vyklíčí při teplotě 22–25 °C. Později lze semenáčkům teplotu snížit na 18 °C, sazeničkám velkým 5 cm stačí teplota okolo 15–16 °C. Semínka nikdy nesmí při klíčení zaschnout. Semínka jsou velmi drobná, proto je rovnoměrně rozptylte na substrát (semena nezasypávejte, pouze je jemně přitlačte k substrátu) a roste rozprašovačem, aby nezaschla. Drobné květy lobelek se rozvíjejí po celé léto i podzim v obrovském množství, tvoří nadýchané barevné závoje nebo polštáře (podle toho, zda zvolíte odrůdy převislé nebo vzpřímené). Klíčí nejlépe při teplotě 22–25 °C, po vzejití může teplota klesnout na 18 °C. Semínka rozhoďte rovnoměrně na lehký substrát, přitlačte, ale nezasypávejte, a poté zavlažujte rozprašovačem. Sazeničky se přesazují po více rostlinkách najednou, jsou také drobné, stejně jako semínka.

V únoru si lze předpěstovat i další oblíbené letničky, jako jsou například aksamitníky, netýkavky, kopřivěnky, sporýš, otočník, gazánii, vilec, hrachor nebo svlačec. Z jejich květů se tak budete těšit již počátkem léta. Ke klíčení semenům postačí 20 °C (rychleji mohou klíčit při 25 °C, ovšem s výjimkou verbeny jim v nouzi postačí i 15 °C). Vzejitým sazeničkám vyhovuje teplota kolem 15 °C, kopřivěnce pak mezi 15–20 °C.

Tyto letničky krásně olemují záhony, vybírat si můžete z desítek odrůd nízkých i vyšších, s květy plnými i jednoduchými, zbarvenými od světle žluté přes červenou až po ohnivou – aksamitníky (Tagetes). Navíc pomáhají proti výskytu háďátka.

Jak nádoby, tak letničkové výsadby ozdobí kopřivěnky (Coleus), nabízejí nekonečnou pestrost barevných vzorovaných listů.

Nádoby i záhony, včetně polostinných míst, zkrášlí netýkavky (Impatiens).

Ideální letničkou do nádob na slunná místa je sporýš (Verbena).

Podobně je na tom gazánie (Gazania), která by na stinných místech trpěla, na slunci se otevírají její veliké, zářivě barevné úbory.

Bohatým květenstvím drobných fialových květů, ale především také silnou, sladkou vůní, pro kterou je nazýván též vanilkovým keříkem je výjimečný otočník (Heliotropium).

Díky svým popínavých schopnostem jsou oblíbené tyto letničky: vilec (Cobaea), hrachor (Lathyrus) a svlačec (Convolvulus), které se budou krásně pnout po plotě, zídkách či nevzhledných prostorách vaší zahrádky. 

Tag: zahrada
Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se