×
Hledat v našem blogu

Ideální období na kontrolu zahradního náčiní, revizi květináčů i semen je právě teď

Zimní období je ideálním časem na inventuru kůlny, garáže či jiného prostoru, kde máte uskladněné zahradní nářadí, květináče a semena. Kovové části nářadí se vždy vyplatí ošetřit proti vlhkosti. Udržované náčiní pak lépe slouží a déle vydrží. Dřevěné rukojeti ošetřete jednou za rok lněným olejem. Dřevo ohlaďte jemným skelným papírem, abyste zarovnali drsný povrch a odstranili nečistoty. Pak je namažte olejem, který do nich necháte vsáknout.

Nářadí, jako jsou například lopatky, rýče a motyky zbavte zeminy a rostlinných zbytků (oklepejte ho, očistěte novinami nebo hadříkem, případně ho omyjte). Veškeré kovové části otřete hadříkem, který namočíte do oleje nebo je nastříkejte čisticím olejovým sprejem. Takovéto ošetření je vhodné udělat vícekrát za sezónu.

Vinou kontaktu s mízou a zahnívajícími zbytky rostlin koroduje ostří nůžek. Ostří otřete mastným hadříkem po každém použití, tím odstraníte zbytky rostlin i mízy a kov tak chráníte. Abyste nepřenášeli případnou nákazu dále, otřete ostří roztokem s obsahem metanolu, bude tak sterilizované. Zahradnické nůžky a nůžky na živé ploty ostřete pravidelně brouskem navlhčeným vodou nebo olejem. Tupým ostřím můžete rostliny poškodit a způsobit tak i jejich odumření.

Nyní je též ideální doba pro nákup chybějícího nářadí. Zkontrolujte také zahradní hadice, zda nejsou popraskané a nechybí jim nějaké koncovky a podobně. Proberte zahradní nádoby a květináče, které na jaře a v létě budete osazovat. Všechny popraskané a rozbité vyřaďte a sepište si seznam, co je potřeba dokoupit abyste byli na jaro připraveni. Totéž udělejte se semenyU prošlých zkuste test klíčivosti. Připravte si osevní plán, ať dokoupíte ta chybějící včas a jste nachystáni na sezónu.

A pokud náčiní přece jen dožilo, může se stát nápaditou dekorací. Na dveře kůlny připevněte starou zahradnickou lopatku (získáte nejen hezkou, ale i dobře uchopitelnou kliku). Fantazii se meze nekladou.

Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se