×
Hledat v našem blogu

Červnové práce na zahrádce

Medardova kápě, 40 dní kape! Znáte tuto pranostiku? Je-li tedy deštivé počasí, na zahradě se snažte zachytit co nejvíce dešťové vody, v teplých dnech se bude hodit na zalévání. Pamatujte, nikdy nezalévejte zahradu proudem vody v době, kdy sluníčko praží! Rozpálené rostliny by se z prodělaného tepelného šoku nemusely vzpamatovat, navíc mokré listy může spálit slunce. Nejlépe je zalévat ráno, nebo pozdě večer. Voda by měla být odstátá – vůbec nejlepší je ta ze sudu s dešťovou vodou.

A co vás čeká dále? Odstraňování odkvetlých květenství, zaštipování výhonů, letní řez stromů, úprava živého plotu, apod.

Konečně se sklízí první čerstvé ovoce. Jahody má rád asi každý. Pokud jahodníky nepěstujete na černé netkané textilii, nastelte pod ně piliny nebo slámu. Jde o prevenci proti plísňovým chorobám. Ovoce by nemělo zůstávat na zemi – je zdrojem pro šíření škůdců a chorob. Zkontrolujte i ostatní ovocné dřeviny – je-li chladnější deštivé počasí, jsou často napadány plísňovými chorobami či škůdci, případně aplikujte ochranný postřik.

Je ideální čas pro vyjmutí cibulek narcisů, hyacintů a tulipánů ze země. Nyní již lodyhy cibulovin žloutnou, cibulky mají už hnědou ochrannou slupku a dají se vyjmout ze země. Vyryté cibulky nechte ve stínu a v průvanu zaschnout a do podzimu je uskladněte na suchém, dobře větraném místě.

Opadavým živým plotům upravte tvar řezem, i těm čerstvě vysazeným. Řezem vytvoříte podmínky k bohatému zahušťování.

V červnu je také vhodné období k množení listnatých okrasných dřevin pomocí vrcholových řízků. Jak na to? Polodřevnaté konce letošních výhonů ustřihněte zhruba na 9 cm, namočte do růstového stimulátoru a poté zapíchněte na zastíněné, ale teplé místo do půdy smíchané s pískem.

V případě potřeby přihnojujte trávník a rukou či pomocí pesticidů likvidujte nežádoucí plevele. Trávník v době sucha sekejte a kropte, máme-li dostatek vody. Lepší než pracně udržovaný, krátce střižený trávník je přirozeně kvetoucí louka, kterou si možná již někteří na kousku pozemku pěstují pro radost. I ta si však v první polovině června žádá senoseč. Se vzrostlou trávou si poradí bubnová sekačka, chcete-li však udělat něco pro své tělo, můžete použít kosu.

Do stínu stromů vynoste všechny přenosné a pokojové rostliny vhodné k letnění (např. palmy i ostatní tropické skleníkové rostliny, které potřebují teplé noci). Začátek června je také poslední vhodný termín pro osázení balkonových truhlíků. Rostliny v nádobách nyní pravidelně přihnojujte, ale nejlépe hned po ránu. Zemina by měla být před hnojením vlhká, nikoli vyschlá. 

Tag: zahrada
Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se