×
Hledat v našem blogu

Zahradničíte s dětmi?

O víkendech a prázdninách bývají děti často doma, na chatách nebo u babiček a dědečků. Skvělý způsob, jak malé nezbedy zabavit a vytvořit u nich pouto k přírodě, je kouzlo pěstování rostlin. Vyzkoušejte společné pěstování ze semínek, děti mohou sledovat vývoj od počátku a vyhodnocovat výsledky jejich vlastního snažení. Starší děti takto můžete již učit poznávat určité bylinkyDěti se naučí, že tu „čerstvou“ zeleninu ze supermarketu si můžou vypěstovat i sami a nepotřebují k tomu ani zahrádku. Postačí i okenní parapet, na kterém se děti můžou doslova vydovádět.

Důležité je děti pro pěstování nadchnout. Potřebují vidět výsledky co nejrychleji, proto doporučujeme pro pěstování s těmi nejmenšími semínka řeřichy či salátů nebo fazolí či ředkviček. Z okrasných rostlin doporučujeme velká semínka slunečnice, ale určitě zvládnou i pěstování krásných afrikánů, nádherně vonících hrachorů nebo levandulí, které na zahrádku přilákají pestrobarevné motýly.

Co tedy budete k pěstování s těmi nejmenšími potřebovat?

Semena řeřichy můžete vysévat na vatě v misce. Potřebujete tedy vatové tamponky, které vyskládejte na misku. Na to nasypte semínka řeřichy a zalijte vodou. Misku se semínky poté umístěte na okno, aby rostlina měla dostatečný přísun světla. Tento jednoduchý způsob výsevu zvládnete již s předškolními dětmi.

Pro semínka afrikánů či jiných odrůd zeleniny doporučujeme koupit speciální substrát pro výsev a množení. Ten již obsahuje všechny důležité látky pro správný vývoj rostliny. Jako květináč zvolte pro děti např. kelímky od jogurtů, navíc je děti nerozbijí. Semínka vložte jemně pod povrch substrátu. Nezapomeňte pravidelně zaznamenávat vývoj semínek a děti budou nadšené z jejich vlastních výpěstků.

Pořiďte malým zahradníků také dětské nářadí, které naleznete v nabídce pod tímto článkem. Pěstování a péče o rostlinky jim pak jistě půjde sama od sebe. Přejeme dětem mnoho úspěchů na poli pěstování.

K nadcházejícímu Dni dětí jsme si pro vás připravili pexeso, které si můžete vytisknou a strávit se svými ratolestmi den plný zábavy.

(Pozn. redakce: Pexeso ve standartní velikosti jednoduše zobrazíte pomocí pravého tlačítka myši.)

Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se