×
Hledat v našem blogu

Zahradníkův kalendář – září

Ačkoli již léto skončilo, můžete se těšit na to babí. Pokud vám přijde, že jste přes léto na zahrádce spíše odpočívali, pak se nebojte, v září se rozhodně nudit nebudete. Pravděpodobně již skončila sklizeň okurek, ale díky slunečnímu svitu stále pokračuje sklizeň rajčat. Kromě rajčat se sklízejí i okrasné tykve, cukety, chilli, papriky, lilky, zelí, celery, mrkve, kukuřice, červené řepy, vodnice, ředkvičky či saláty.

Sklizeň zeleniny je tedy v plném proudu, ale víte, že lze stále některé druhy vysévat či vysazovat?

Začneme cibulí. Ideální doba na výsadbu ozimé cibule sazečky je během měsíců září až říjen. Cibuli se bude nejlépe dařit na teplém a slunečném stanovišti. Sázejte ji do dobře prokypřené, propustné, humózní a písčitohlinité půdy s neutrální až mírně zásaditou půdní reakcí. Hloubku uložení cibulky volte přibližně 3 cm a spon 25–30 cm x 10 cm. Během pěstování je pak potřeba myslet na závlahu, která by měla být dostatečná, ale ne přílišná, jinak hrozí přemokření cibulí.

Na prázdné záhonky lze vysévat například i bob. Bob na záhonku poslouží jako zelené hnojení či meziplodina, protože následné plodině poskytne prostřednictvím kořenů provzdušněnou půdu, a především pak dusík. Vysévá se přímo na stanoviště do hloubky 3 cm a sponu 25 x 20 cm. Stanoviště volte slunečnédobře propustnou, středně těžkou až těžkou půdou a chráněné před větrem. Rostliny bobu vyžadují dostatečnou zálivku. Podobně lze pěstovat i svazenku, která se vyznačuje velmi rychlým růstem a vývojem. Nejen že ji lze využít stejně jako bob na zelené hnojení či jako ochranu před erozí vodní i větrnou, ale svazenka je ceněnou medonosnou rostlinouvýbornou produkcí pylu. Semena svazenky se vysévají na slunečné stanoviště do hloubky 2 cm.

V období od září do listopadu lze vysévat medvědí česnek. Pro výsev volte kvalitní propustný substrát a semena vysejte do hloubky 0,5–1 cm, sponu 30 x 20 cm při minimální teplotě 12 °C. Nejlépe se mu bude dařit na polostinném či stinném stanovišti s lehkou vápenitou půdou. Medvědí česnek klíčí nepravidelně, proto doba klíčení může být i delší než 4 týdny.

Kromě výše zmíněných druhů lze během září pěstovat například portulák, hořčici, kozlíček, ředkvičky a různé saláty. Jejich podrobnější způsob pěstování naleznete v jednom z předchozích článků zahradníkova kalendáře.

Pokud jste milovníkem krásných, voňavých a barevných květů okrasných cibulovin, pak vás v září čeká právě jejich výsadba. Začněte například s výsadbou tulipánů, hyacintů, narcisů, krokusů i lilií. Nejlépe se jim bude dařit v provzdušněné, nakypřené a odplevelené půdě. Menší cibulky sázejte asi 6–8 cm hluboko, ty větší 14–16 cm hluboko. Dbejte i na dostatečné rozestupy.

V září vás nemine ani sklizeň ostatního drobného ovoce, jako jsou ostružiny, maliny, kanadské borůvky či vinná réva. Lze vysazovat i nové jahodníky a okopávat ty stávající. Též si při sklizni ovocných stromů (jabloní, hrušní a švestek) můžete pomalu rozvrhnout, které nové dřeviny si letošní podzim vysadíte, protože již v říjnu nastane jejich čas.

Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se