×
Hledat v našem blogu

Vypěstujte si kedluben od semínka

Tentokrát je řeč o kedlubnu, který pochází od Středozemí. Římané si tuto košťálovou zeleninu velmi oblíbili a pěstovali ho jako bylinu.

Kedluben je velice bohatý na vitamíny. Obsahuje vitamín B1, B2, C, ale také minerální látky, mezi které patří především soli draslík, vápník, fosfor a železo. Kedluben, stejně tak jako další košťálová zelenina, obsahuje látky, které se nazývají isothiocyanáty. Tyto látky působí proti rakovině. Dusičnany a dusitany, které se také v kedlubně nachází, napomáhají v boji proti infarktu. Dále obsahují také velké množství dalších látek, které chrání buněčnou DNA před poškozením. Podporuje krvetvorbu, napomáhá ke zdravé pokožce a lesklým vlasům. Pokud si někdo přeje shodit pár kil, nebo musí být na dietě, je ideální požívat kedluben. Jeho látky podporují trávení. Stejně skvělým bojovníkem je proti menstruačním bolestem. Podporuje činnost jater a ledvin. Je tedy řada důvodů, proč kedluben konzumovat.

Nejčastěji se kedluben pojídá v syrovém stavu buď v celku, na kousky, či nastrouhaný v salátu. U „kedlubnového zelí“ z něj můžeme vytěžit maximum. Právě v tomto pokrmu (nastrouhaný kedluben) totiž využijeme i mladých kedlubnových lístků.

Kedluben je rozdělen především na dva základní druhy. Na kedlubny bílé a na kedlubny červené. Mezi nejběžnější u nás pěstované druhy patří kedluben bílý a kedluben obří. Pokud byste si měli vybrat, který kedluben budete pěstovat, tak červený je rozhodně snazší na vypěstování. Bílý kedluben je velmi citlivý. Pokud ho špatně zalíváme, popraská a zdřevnatí.

Bavme se ale právě o kedlubnu bílém. Vyséváme ho v únoru nebo březnu do více květináčů. Zaléváme přiměřeně a přibližně v polovině dubna přesazujeme do záhonků zakrytých fólií. Pozor, kedluben nesnáší horko, takže je lepší ho zasadit do míst, kde bude mít dostatek vláhy, stín, ale i slunce. Sázíte-li kedluben s několika lístky, nesázejte ho příliš hluboko, nemusel by vyrůst. Pokud by měl příliš chladu, mohl by začít kvést. Pokud se o něj budete pěkně starat, za přibližně 3 měsíce si na své úrodě budete moci pochutnat.

Tag: Zelenina
Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se