×
Hledat v našem blogu

Dřín je krásná dřevina, která je zároveň i užitečná

Dřín patří mezi naše původní keře, nyní vzácné a chráněné. Na podzim je vhodný čas k jeho výsadbě. Je atraktivní, zcela nenáročný a navíc přináší užitek lidem, včelám i ptákům. Keře dřínu obecného (Cornus mas) kvetou časně zjara krásnými žlutými květy. Poté keř zdobí podlouhlé, jasně červené či rudé lesklé plody, které jsou jedlé a zdravé. 

Planě rostoucí keře najdete spíše v teplejších oblastech, pěstovat jej lze ale prakticky kdekoli, a to v různých vyšlechtěných kultivarech. Do oblíbenějších odrůd se řadí zejména Devín a Titus, které se navzájem opylují. Odolávají jarním mrazíkům a jsou velmi plodné (jeden keř dává až 30 kg plodů), dorůstají až do 3m výšky. Plody sklízejte setřásáním na plachtu, když jsou vybarvené a ještě tvrdé. Dřínky jsou vydatným zdrojem vitamínu C i dalších důležitých látek (sacharidy, organické kyseliny, pektiny, minerální látky - především fosfor a draslík), dobré jsou i syrové, změknou však až po přejití mrazem.

Dřín je velmi odolný a pěstitelsky nenáročný, nevadí mu půdy suché ani kamenité. Nebude prospívat pouze v půdách kyselých a velmi těžkých. Chcete-li ho pěstovat v nadmořských výškách nad 600 m. n. m je vhodnější chráněné stanoviště. Nejlépe bude plodit na stanovišti umístěném na slunci. Na choroby a škůdce netrpí.

Je vhodný do volně rostoucích živých plotů, skupin keřů, dobře zpevňuje svahy. Patří mezi dřeviny, ve kterých mohou hnízdit ptáci a zároveň jim poskytovat potravu.

Z plodů je možné připravit chutné a barevné marmelády, likéry, vína, mošty, nebo je dokonce nakládat na slano ve vinném octě. Usušíte-li je, slouží k přípravě osvěžujícího čaje, který prospívá trávení.

Náš tip na výrobu dřínkového moštu:
Rozmačkané plody smíchejte s vodou v poměru 2:1 a nechte asi 12 hodin louhovat, pak šťávu sceďte. Na 1 litr scezené šťávy přidejte 150 g cukru a litr vody. Mošt nalijte do lahví a sterilizujte.

Tag: zahrada
Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se