×
Hledat v našem blogu

Tmavka švestková – škůdce švestek a meruněk

Pokud vám opadala velká část plodů švestek a meruněk, může být jednou z příčin malá vosička z řádu blanokřídlých – tmavka švestková, která se do naší země dostala kvůli globální přepravě potravin (jde o ideální vstupenku pro mnoho nepůvodních druhů, které se schovají v obalech, často také přímo v dováženém ovoci). 

Eurytoma schreineri, tmavka švestková - její dospělí jedinci připomínají malé vosičky. Tělo je černě zbarvené, křídla mají průhledná, hlava a hruď jsou matné, výrazně důlkovité, oči poměrně velké, červeně zbarvené. Samci jsou štíhlejší, 4–6 mm dlouzí, samice jsou zavalitější a větší (7–7,5 mm). Tykadla samců mají odstálé ochmýření a jsou zakončená paličkou, samičky mají tykadla krátká, dopředu směřující ochmýření a tykadla jsou zakončená nevýraznou dvoučlánkovou paličkou. Larvy jsou zavalité, bělavé s nažloutlou hlavou a hnědými kusadly.

Po spáření samičky kladou vajíčka do ještě poloměkkých pecek vyvíjejících se plodů. Vajíčka kladou cca 10–12 dní po odkvětu švestek, samotné období kladení trvá 2–3 týdny. Jedna samička je schopna naklást 30–40 vajíček, v jedné pecce se ale vyvíjí vždy pouze jedna larva. Vývoj larvy probíhá uvnitř pecky, kterou larva vyžírá, plody tak ukončují růst, předčasně se vybarvují, mumifikují a ve většině případů opadávají. A to již od počátku července. Může opadat i jejich většina. Napadené plody si lze splést s plody napadenými moniliovou hnilobou. Podobný průběh je i u tmavky mandloňové (Eurytoma amygdali), jejíž larvy napadají pro změnu mandle. 

Larvy se na jaře zakuklí, když průměrné denní teploty překročí 10 °C. Kuklení larev trvá cca 4 týdny, dospělci se líhnou 13–27 dní po zakuklení (od konce dubna) v závislosti na klimatických podmínkách. Dospělci tmavky opouštějí pecku vyžraným kruhovým otvorem o průměru asi 1–1,5 mm. Spatříme je při teplotách nad 16 °C. Život dospělců je velmi krátký, 6–8 dní. Plně vyvinutá larva v napadené pecce slivoně přezimuje, a může v ní přečkat i dva roky.

Odstraňování a likvidace opadaných mumifikovaných plodů je nechemickou metodou ochrany. Proti tmavce švestkové, co se týče možné ochrany pomocí insekticidních účinných látek, u nás není dosud registrován žádný přípravek k ošetření napadených plodů. Napadení může způsobit až 90% opad plodů

Tag: zahrada
Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se