×
Hledat v našem blogu

Ochrana stromů před příchodem jara, jak se na ni připravit?

Abyste na podzim sklidili kvalitní ovoce, je třeba nyní věnovat pozornost předjarní ochraně ovocných stromů. Zaměřte se nejen na jádroviny a peckoviny, ale také na keře drobného ovoce. Přirozených nepřátel a škůdců v zahradách rok od roku přibývá a tak se většinou žádný pěstitel bez nějakého toho postřiku neobejde. Aby jich nebylo mnoho a měly ten správný účinek, je potřeba začít včas a dodržovat termíny ochrany, jedině tak máte šanci na zdravou úrodu.

Kdy je ideální doba na postřik stromů?

Ovocným stromům pomáhají právě postřiky bojovat se škůdci a nemocemi, byť je mnozí zahrádkáři zatracují a vyhýbají se jim. Začínáme velmi brzy z jara, když se stromy chystají k rašení. Na práci si vybereme den, kdy teplota dosahuje alespoň 10 °C, nebude foukat vítr a předpověď nic neříká o dešťových přeháňkách, postřik musí do večera na stromech oschnout. Při nižších teplotách se účinnost postřiku snižuje, vítr by jej roznesl i tam, kde není třeba, a pokud dřeviny opláchne déšť během dvou hodin, byl by pak postřik naprosto zbytečný.

Nejdůležitějším je přípravek proti přezimujícím škůdcům, který udusí většinu živočišných škůdců na ovocných dřevinách. Stříkáme pečlivě i na kmeni, protože za starou kůrou přezimují škůdci nejraději. Při postřiku postupujeme pomalu a velmi důkladně. Přípravky, jež obsahují insekticidní složku a minerální či řepkový olej, brání larvám a vajíčkům v dýchání. Postřik účinkuje tím lépe, čím je tepleji, protože škůdci intenzivněji dýchají, a výrazněji se tak projeví účinek postřiku. Včasným postřikem zničíme především vajíčka mšic, svilušky a štítenky, meru jabloňovou nebo píďalky, které tak rády vykusují listy, zbavíme se puklice a vrtule švestkové. Postřikem chráníme taktéž před červivostí i odrůdy třešní.

Kombinované přípravky

Je možné použít i kombinovaný přípravek, vždy záleží ale na druhu dřeviny. Kombinované přípravky obsahují nejen prostředky k hubení mnohých škůdců i nemocí, mnohé navíc i listové hnojivo. Ovšem přípravky s listovým hnojivem aplikujeme, až když se stromy zazelenají. Odlišné kombinované postřiky se provádí u jádrovin, peckovin, drobného ovoce na keřích a podobně, například přípravek vhodný pro jabloně a hrušně nebude vhodný třeba pro třešně.

Přirozených nepřátel a škůdců v zahradách přibývá a tak se většinou žádný pěstitel bez nějakého toho postřiku neobejde.

Když jsou listové pupeny ještě nerozvité a stříbrně plyšové, tj. ve stadiu myšího ouška (v době rašení pupenů) je nutný u ovocných dřevin ještě jarní postřik. Trápí-li vás květopas, stříkáme ve stadiu zelených poupat.

Důležitá je i prevence:

  • před zimou odklidíme mumifikované plody,
  • brzy v předjaří provedeme řez ovocných dřevin, odstraníme nemocné a napadené výhony,
  • zbavíme se starého listí,
  • kmeny očistíme od staré kůry a natřeme vápnem, na jaře pak budeme mít méně starostí jak se škůdci, tak i s chorobami.
Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se