×
Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Minimum jsou tři znaky.
PPL Parcelshop
Hledat v našem blogu

Medvědí česnek - pěstování ze semen nebo cibulky?

Bylina, kterou aktuálně můžeme najít v hojném množství ve volné přírodě, ale i v zahradách, pokud jí poskytneme vhodné podmínky. 

Česnek medvědí (Allium ursinum L.) je trvalka, která dorůstá do 40 cm. Vyrůstá z cibulky a vytváří přízemní polodlouhé listy. Rostlina je zakončena bílým květenstvím a tobolkou, která tvoří plod. Nejčastěji ho najdeme na vlhčích a stinných stanovištích s humózní a kyprou půdou. Pokud ho budeme pravidelně zalévat, poroste však téměř všude. Listy má pouze do odkvětu, poté začínají vadnout.

Pěstovat se ho můžeme na zahradě i v květináči na balkóně. Sází se po trsech do 10 ks (jak semena, tak i cibule), ne všechny vyrostou. Na podzim zasadíme semena na vhodné místo, první sklizeň očekáváme až druhým rokem. Cibulky sázíme na podzim na vhodné místo, sklízet můžeme další jaro. Nehnojíme ho ani nevysazujeme do vyhnojené půdy!

Listy se sbírají časně na jaře, před rozkvětem, v březnu až dubnu, někdy ještě i v červnu. Používat ho můžeme všude tam, kde používáme kuchyňský česnek nebo bylinky či kořenící přísady. Jeho chuť je jemná a pikantní.

Obsahuje vitamíny - A, B1, B2, C, stopové prvky – železo, zinek, hořčík, vápník, měď, mangan, molybden; též obsahuje allicin, glykosid, hořčinu a další.

"Jedná se o přírodní antibiotikum a má antibakteriální vlastnosti a působí také proti plísním."

Pomáhá při nachlazení, chorobách dýchacích cest a chřipky, má vliv na cévní soustavu - podpora srdce, čistění krve, reguluje krevní tlak, prevence nemocí srdečních vliv na trávicí soustavu - vhodný při infekčních průjmech, pomáhá proti zácpě a nadýmání vliv na vylučovací soustavu - detoxikuje ledviny a močový měchýř, má močopudné účinky likvidace plísní a bakterií v organismu účinky proti rakovinnému bujení čistí tělo a játra od škodlivých látek.

Náš tip: Víno z česneku medvědího pomůže při zahlenění hrudníku. Jednu hrst drobně pokrájených květů česneku medvědího krátce povaříme ve 1/4 litru bílého vína. Popíjíme po celý den po doušcích. Labužníci si víno mírně přisladí medem nebo sirupem.

Podobné články

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Minimum jsou tři znaky.

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Minimum jsou tři znaky.

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se