Tulipány – nízké i vysoké, kvetoucí časně z jara i počátkem léta

Tulipány – nízké i vysoké, kvetoucí časně z jara i počátkem léta

Potěcha oka záplavou pestrých barev – úchvatnou jarní podívanou si připravíte, pokud vhodně zkombinujete rozmanité odrůdy tulipánů. Vybírat lze podle výšky, tvaru květu i doby kvetení. V říjnu je čas pro výsadbu cibulí, už je máte nakoupené? Tulipány musí totiž na podzim pořádně zakořenit, pak v růstovém klidu přečkat zimu a na jaře rychle pokračovat ve vývoji. Ideální doba pro výsadbu tulipánů je od konce září do počátku listopadu.

Půdu zpracujeme na hloubku rýče, cibulky nelze položit na tvrdý podklad. Stanoviště vybereme na plném slunci, jakékoliv zastínění způsobuje protahování lodyh a jejich poléhání. Porostou v každé průměrné zahradní půdě, ovšem ideální (i z hlediska snadné sklizně) je půda humózní hlinitopísčitá. Záhony před výsadbou zásadně nehnojíme čerstvým hnojem, naopak vhodný je dobře uleželý kompost neutrální půdní reakce. U cibulí s obvodem nad 13 cm, je vhodná hloubka výsadby i 18 cm od báze cibule; menší cibule vysazujeme přiměřeně mělčeji, ale u květuschopné velikosti alespoň 12 cm hluboko. Se zálivkou si neděláme velké starosti, tulipány zaléváme jen za zvláště suchého počasí.

Tulipány je vhodné kombinovat s jinými rostlinami, třeba dvouletkami, které kvetou ve stejnou dobu jako tulipány. Dobře působí i na samostatném větším záhonu. Osadit lze několik barevně kontrastujících ploch, ale pěkná je i směs barev. Macešky mohou plochu doplnit o modrou barvu, kterou u tulipánů nenajdeme. První vysadíme cibule tulipánů (avšak mnohem řidčeji, než při tulipánové monokultuře – asi 25 cm od sebe), na zarovnaný povrch pak přesazujeme silné sazenice macešek, pomněnek nebo sedmikrásek. I ty musí mít dostatek času, aby do zimy dobře zakořenily.

Na jaře se současně s botanickými tulipány objevují asi 30 cm vysoké rané jednoduché i plnokvěté tulipány. Lze je vysazovat na záhony a hodí se i pro rychlení v nádobách. Pár dní po nich počátkem května rozkvétají vyšší (40 až 50 cm vysoké) zahradní tulipány obvyklého klasického tvaru – najdeme je pod označením Triumph tulipány a Darwinovy tulipány. Nejlépe se však pěstují a také dobře množí Darwin hybridy. Jsou mohutné s pevnými lodyhami a dosahují výšky až 70 cm. Plně se otevírají ale jen za slunečního svitu.

Odrůdy tulipánů liliokvětých s úzkými květními plátky, papouškovitých s bizarně zprohýbanými květy, třepenitých s jakoby rozstříhanými okraji květů a plnokvěté pozdní odrůdy pak uzavírají období kvetení tulipánů. Mezi stále častěji pěstované patří i kuriozity – tulipány s bíle nebo žlutě pruhovanými listy či tulipány s více květy na jedné lodyze. Čerstvě upravený záhon je dobré zakrýt drobnými větvemi, láká k nežádoucí aktivitě domácí mazlíčky. Zimní ochrana chvojím není třeba, protože cibule tulipánů přezimují obvykle bez problémů.

Publikováno dne 2020-10-13 Okrasné rostliny 27

Menu