I zelenina může zahradu zdobit. Máme pro Vás tipy na vhodné druhy a jejich kombinace s květinami

I zelenina může zahradu zdobit. Máme pro Vás tipy na vhodné druhy a jejich kombinace s květinami

S mnoha druhy a odrůdami zeleniny lze v zahradě tvořit překvapivé efekty. Zelenina tak může být ozdobou záhonu podobně jako květiny, vzhledem k jejich rozmanitosti co do vzrůstu, tvaru a barev. Výběr je tak velký, že z nich můžeme tvořit krásné a překvapivé kombinace, na jaké jsme zvyklí třeba u trvalek, trav a keřů. Spojíme-li navíc pohledné druhy zeleniny s oblíbenými okrasnými rostlinami, záhony zaručeně přitáhnou oči návštěvníků.

Rozsáhlou paletu barev tvarů a velikostí nabízí listová a košťálová zelenina. Největší pozornost budí do červena vybarvené listy. Do výsadby můžeme zařadit červenou čekanku, skoro zapomenutou lebedu zahradní (Atriplex hortensis) nebo silně zkadeřený salát Lollo rossa ve vínové barvě.

Lebeda je bohatá na vitamin C, nenáročná na pěstování a při výšce přes 1 m se ani v bohatě rozkvetlém záhonu neztratí. Mladé listy dusíme podobně jako špenát.

Listy robustního kadeřávku (Brassica oleracea) nemusí být jen zelené, odrůda Redbor, s temnějším fialovým odstínem vypadá zajímavě třeba s jednoduchými jiřinkami. Okrasný je kadeřávek až do jara, pokud ho tedy v zimě nezkonzumujete, nejlepší chuť dokonce získá po přejití mrazem. Záhon v kombinaci pevných kulatých hlávek červeného zelí, jejichž obří listy s výraznou žilnatinou hrají modrými, fialovými a růžovými tóny, fenyklu sladkého nebo třeba mangoldu, jehož dlouhé masité řapíky září už z dálky žlutě, růžově, oranžově a červeně, ale také bíle či zeleně, přitáhne pohledy jako magnet.

Vhodnými sousedy zeleniny jsou vždy aksamitníky, měsíčky, slunečnice, lichořeřišnice, brutnák, šalvěje, jiřinky s plamenkami a zejména všechny možné bylinky. Budete-li odvážnější, můžete zeleninu kombinovat s liliemi, hortenziemi nebo okrasnými travami. Mezi rudbekie a plamenky vysaďte tyčkové rajče nebo papriku. Plody rajčat mohou být v různých barvách - žluté, černé, zelené žíhání a také tvaru. Je libo kulaté, oválné nebo třeba tvaru hrušky? Papriky jsou podobně tvarově a barevně rozmanité. Máte-li na záhonech dostatek prostoru, lze záhony oživit tykvemi a cuketami. Nemusí mít jen oranžové a zelené plody, nabídka je daleko širší. A co víc, rostliny nasazují výrazné, žluté květy stále dokola.

Okurky nebo fazole můžeme nechat pnout po nevyužívaném žebříku či židli.

Dominantou záhonu bude zajisté artyčok. Ať už to bude zeleninový (Cynara scolymus), u kterého konzumujeme nerozvité květní úbory nebo kardový (C. cardunculus), který pěstujeme pro dužnaté řapíky.

Publikováno dne 2020-06-13 Zelenina 66

Menu