Vyzkoušejte pěstování petúnií a muškátů ze semen. Semínka se sejí již v lednu.

Vyzkoušejte pěstování petúnií a muškátů ze semen. Semínka se sejí již v lednu.

Můžete si tak levně vytvořit kvetoucí vodopády z rozmanitých odrůd dle přání, jejichž nabídka je vyšší, než u vzrostlých sazeniček prodávaných v obchodě. Chce to trochu času a péče, ale za zkoušku to stojí.

Muškáty
Do nádoby nasypte substrát (vhodný je lehký substrát určený k výsevům, nebo perlit, lehká směs pufované horniny; ta neobsahuje živiny a rostlinky je třeba od počátku přihnojovat, ale poskytuje kořínkům oporu, je dostatečně vzdušná, zadržuje v sobě vodu a postupně ji uvolňuje). Připravit si můžete i domácí substrát - jemně prosejte zeminu z pařeniště nebo kompostu a smíchejte s jemným pískem. Propařením zahubíte případné zárodky houbových chorob. Substrát mírně upěchujte. Semena muškátů jsou velmi drobná, snažte se je vysít tak, aby nebyla příliš nahusto a opět mírně přitlačte, např. prkénkem. Další vrstvou substrátu se semínka nezasypávají. Zavlažte je postřikovačem na květiny (tak jim budete vláhu dodávat po celou dobu klíčení; silnější proud vody by mohl klíčící rostlinky poničit). Nádobu je vhodné umístit do miniskleníčku na parapetu okna, nebo ji alespoň překrýt perforovanou fólií. Vytvoříte se tak pro klíčení příznivé mikroklima. Některá semínka si s klíčením dávají na čas, dopřejte jim teplotu 20-24 °C a do měsíce by měla klíčit všechna. Po vyklíčení potřebují rostliny co nejvíce světla. Až kromě děložních lístků vytvoří rostliny i dva páry pravých, nastane čas pro přesazování sazeniček. Přepícháme je do samostatných květináčků, aby měly dostatek místa a mohly růst a sílit. Přiměřeně zaléváme a jednou týdně hnojíme tekutým hnojivem (minerálním pro rostliny v počáteční fázi růstu, nebo kopřivovou jíchou, lze uschovat z léta, nebo připravit i ze sušených kopřiv).

Petúnie
Oproti muškátům mají kratší dobu klíčení a lze je vysévat ještě v únoru, nebo do první poloviny března. Jinak při výsevu postupujeme stejně jako u muškátů.
10–14 dnů poté, co semínka vyklíčila, teplotu snížíme na 16-18 stupňů. Sazenice porostou pomaleji, nižší  teplota totiž zabrání vytahování rostlin, budou však kompaktní a košaté. V samozavlažovacích truhlících petúnie porostou jako z vody a ušetříte si starosti. K bujnému růstu a kvetení petúnie potřebují dostatek živin a slunce. Substrát musí mít dostatečný obsah hořčíku a vápníku. Po vyčerpání obsahu živin ze substrátu je na řadě pravidelné přihnojování, pro které můžete zvolit i speciální hnojivo pro podporu kvetení. Zaléváme měkkou, nejlépe dešťovou vodou. Kořeny nesmí stát ve vodě, aby neuhnívaly, za chladných a vlhkých dní proto nezapomeňte omezit zálivku a snížit hladinu vody v truhlíku. Další bohaté kvetení podporuje odstraňování odkvetlých květů včetně semeníku.
 
Květy petúnií si bez obav můžete ozdobit třeba letní ovocný salát, jsou totiž jedlé.

Publikováno dne 2018-01-12 799
Štítek: zahrada

Kategorie našich článků

Vyhledávání v našich článcích

Menu