Blíží se čas babího léta, jak se postarat o květiny?

Blíží se čas babího léta, jak se postarat o květiny?

Vytrvalé okrasné květiny jsou odolné vůči mrazům a kvetou téměř do zimy, ty ostatní musíme včas uschovat. Letničky odkvétají a na záhonech se začínají vybarvovat pozdně kvetoucí trvalky jako např. vytrvalé podzimní slunečnice, zástupci rodů Aster, chryzantémy (Chrysanthemum) a okrasné trávy. Ubývají škůdci, ale pozdní trvalky mohou ohrožovat houbové choroby, o které není v deštivém podzimu nouze. Proti houbovým chorobám, lze využít různé postřiky.

Náš tip:

Před likvidací letniček na kompost skliďte jejich semena.

První mrazíky se podepíší především na těch druzích letniček, které v listech, stoncích a květech obsahují více vody. Přestože mají i na podzim nasazeny spousty poupat, díky chladnějším nocím se neotevírají tak hojně a rychle jako v létě. Bez obav lze na kompost vyhodit begonie, aksamitníky (afrikány), jednoleté astry nebo cínie, pozor však na letničky, které se rozmnožují samovýsevem, např. měsíčky a hledíky. Jejich semena v půdě přezimují a na jaře začnou klíčit. Stejně tak i stínomilné lobelky odolávají mrazu a objevují se počátkem nového léta v místě rok či dva starých výsadeb. V dalším roce může také vyrůst semeno skočce, slunečnic, mirabilis jalapa. Samovýsevná schopnosti lze však také využít. Rostliny necháme vysemenit v místech, kde si v příštím roce přejeme jejich růst.

Trvalky je před příchodem mrazů potřeba přikrýt, uděláme nastýlku z chvojí, slámy nebo listí, pomoci může i bílá netkaná textilie. Rostliny, jako např. jiřiny, gladioly, kany apod., jež mrazy nesnesou, musíme včas uložit do tepla.

Po prvním mrazíku seřízneme jiřiny asi 10 cm nad zemí, označíme si je cedulkou (výška a barva) a poté je opatrně, abychom nepoškodili křehké hlízy, vyrýpneme. Hlízy očistíme od hlíny a necháme je oschnout na slunci, asi na týden je uložíme do míst, kde je sucho a teplota do 20 °C. Jiřiny pak uložíme ve sklepě s klimatem vhodným pro brambory a jablka. Necháme je ležet volně, bez zakrytí, zasypané jen lehce vlhkou rašelinou, hoblinami, pilinami či pískem.

Gladioly uložíme očištěné na suchém, chladném a temném místě, třeba v nějaké bedýnce či krabici. V zemi však přezimují nejmladší cibulky mečíků, takzvaný brut. Druhý rok naroste, ale větší hlízka již nemá naději přezimovat, proto ji musíme na zimu ze země vyzvednout.

Publikováno dne 2017-08-31 211

Naše články

Kategorie našich článků

Vyhledávání v našich článcích

Menu