Jaké jsou Vaše nejoblíbenější jarní květy?

Jaké jsou Vaše nejoblíbenější jarní květy?

Nyní je nejvyšší čas vysazovat cibule oblíbených sněženek, bledulí, talovínů či čemeřice. Existuje také řada dalších krásných podzimních cibulovin dostupných v různých barevných, tvarových i výškových varietách, které nás svými květy potěší v průběhu celého jara. 

Řebčík kostkovaný (Fritallaria meleagris) 
Známějším příbuzným mohutnějšího řebčíku královského je krásná drobnokvětá varianta známá především ze skalek a záhonů. Na počátku jara ho můžete někde koupit i rychlený, své uplatnění najde v oknech, na balkónech a terasách v kombinaci s jinými jarními cibulovinami a prvními kvetoucími trvalkami. Zaujme svými růžovými „kostičkovanými“ zvonečky. Potřebuje vlhký substrát, světlo a chlad, i v jeho případě je tedy vhodnější umístění v exteriéru nebo chladnějším interiéru. Po odkvětu ho i s kořenovým balem přesadíme do zahrady, například k jezírku.

Kosatec síťkovaný (Iris reticulata)
Druh drobného kosatce, jehož zásobním orgánem je cibule, nikoli hlíza, jak jsme jinak u kosatců zvyklí. Nejkrásnější je vysazený v menších či větších skupinách, působivé je i vysazení v kovových nádobách či terakotě s patinou, případně malých korýtkách. Tento druh je poměrně nízký, bohatě kvetou a následně po odkvetení vyrostou z cibulí dlouhé a úzké listy. Jsou mimořádně mrazuvzdorné a bez problémů zvládnou i velmi studené zimy. Ideální je pěstovat je v exteriéru na slunném stanovišti.

Prvosenky (Primula)
V současnosti je vyšlechtěna spousta variet v různé pestré paletě barev, odstíny bílé, oranžové, růžové, červené, modré i modrofialové, některé jsou jednobarevné, jiné vícebarevné, existují i odrůdy s nařasenými plnými nebo poloplnými květy. Při nákupu si vybereme takovou rostlinu, která teprve začíná kvést - každý květ kvete necelý týden, ale průběžně dorůstají stále nové a nové. V interiéru preferuje chladnější místnosti – ideální je tedy umístění do světlých chodeb či verand. Venku mají primulky rády polostinné nebo slunné místo, neprospívá jim velmi suché a příliš slunečné stanoviště, půda by měla být výživná, stále mírně vlhká.

Okrasné česneky (Allium)
Jsou více a více populárnější. Existují různé druhy odlišující se vzájemně jak výškou, tak barvou či tvarem kulovitých květů. Kvetou později než ostatní jarní cibuloviny – až koncem jara; většina jich potřebuje plně slunné stanoviště a dobře propustnou půdu.

Tulipány (Tulipa)
Prý jsou nejvznešenější ozdobou jarních záhonů i kytic. Pěstovat je lze v různých odrůdách s květy nejrůznějších tvarů a barev. Jsou jedněmi z nejpěstovanějších a druhově nejbohatších cibulovin na celém světě. Tulipány potřebují slunné stanoviště s propustnou, výživnou půdou. Po odkvětu odkvetlý stonek odštípneme, aby se rostlina nevysilovala tvorbou plodů, listy však ponecháme, aby si rostlina stačila stáhnout živiny zpět do cibule a příští rok krásně kvetla.

Publikováno dne 2020-09-22 Okrasné rostliny 55

Menu