Podzimní plískanice jsou nejlepším obdobím pro popíjení vlastnoručně vypěstovaného čaje

Podzimní plískanice jsou nejlepším obdobím pro popíjení vlastnoručně vypěstovaného čaje

Poradíme vám, jak si vlastní čajové lístky vypěstovat. Budete tak moci popíjet nálev z lístků čajovníku stejně jako lidé v Orientu tisíce let před naším letopočtem. Čajovníku jsou od pradávna připisovány i blahodárné účinky na zdraví a má povzbuzující vlastnosti.

Rostliny se pěstují především v tropických a subtropických oblastech Asie, v našich klimatických podmínkách však můžeme pěstovat čajovník jako pokojovou rostlinu, která poskytne lístky na přípravu vlastního, čerstvého čaje, dopřejeme-li mu správnou péči.

Příznivější účinky než čaj černý, má čaj zelený (u lístků nedochází k fermentaci), neboť fermentace značnou část cenných látek znehodnocuje. Zelený čaj obsahuje polyfenoly, látky se silnými antioxidačmími vlastnostmi, takže může působit jako určitá prevence proti různým druhům rakoviny i srdečních onemocnění, pomáhá i při nachlazení. Jeho popíjení snižuje krevní tlak a podporuje pružnost cév a kapilár, obsahuje fluorid působící proti tvorbě zubního kazu, celkově podporuje dlouhověkost a udržuje vitalitu (podle čínské medicíny), může ulevit při astmatu, prospívá trávení.

Rostlina Camellia chinensis (čajovník čínský) tvoří pohledné keříky s tmavozelenými lesklými lístky. Květy se objevují z jara a pak většinou ještě jednou na sklonku léta půvabnými, bílými květy.

Semena mají tuhý obal, který před výsevem narušíme (např. pilníkem) a jeden až dva dny je máčíme ve vlažné vodě. Takto připravená semena sázíme do běžného substrátu, ideálně s nižším obsahem vápníku. Pokud by substrát obsahoval jeho větší množství, rostliny by uhynuly, dáváme proto pozor i na hnojení. Nádobu s výsevem umístíme do pokojového skleníčku - teplota při klíčení by se měla pohybovat mezi 20 - 25°C. Mini skleník umístíme na světlé stanoviště, ale nesmí na něj dopadat přímé sluneční paprsky.

Čajovníky milují vyšší vzdušnou vlhkost, do jejich blízkosti umístíme odpařovače, misky s vodou, pokojové fontány apod. Když rostliny vzejdou, přesadíme je do hlubších květináčů. Zaléváme přiměřeně a pravidelně, pozor na přemokření, substrát by měl být stále jen mírně vlhký. Nezaléváme tvrdou vodou! Rostlinky od 12 cm výšky zaštipujeme, aby se větvily a vytvořily kompaktní košaté keříky. Čajovník pěstujeme sice jako pokojovku, ale v létě mu umožníme letnění. Keříky ani v zimě neopadávají, je potřeba mu tedy dopřát co nejvíce světla. Umístit ho můžeme jak do teplého pokoje (kde jsou nároky na světlo a zálivku větší), tak i na chladnější místo (teplota by zde však neměla klesat pod 10°C). Sklizeň nastává po dvou až třech letech růstu, to je možné sklízet lístky pravidelně, na začátku a na sklonku léta, obvykle vždy 2-3 koncové na každé větvičce.

Publikováno dne 2018-10-19 123
Štítek: Rostliny

Kategorie našich článků

Vyhledávání v našich článcích

Menu