×
Hledat v našem blogu

Pěstování a péče o krokusy

Kvetou na jaře bílými, modrými, fialovými nebo žlutými květy. Květům neublíží ani mírné jarní mrazíky. Jakmile se objeví mráz, přitisknou se k zemi. Když se země a vzduch zahřejí, květy se narovnají a zahradu krášlí dál.

Původní barva květenství velkokvětých krokusů je žlutá. Dnes je vyšlechtěno několik barevných variant. Kvetou později, od března do dubna. Jsou větší než klasické krokusy, dosahují do výšky kolem 8–15 cm.

Zvláštností podzimních krokusů je, že nejprve rostou jejich květy (od září do listopadu) a až poté, tedy na jaře, rostou jejich listy. Zvládají mrazíky i pod -5°C, jsou dost otužilé.

Přírodní odrůdou šafránu kvetoucí obvykle žlutě nebo modře, jsou krokusy botanické. Jsou nenáročné na péči.

Šafrán setý se pěstuje pro blizny svých květů, které se používají hlavně v orientální, francouzské a španělské kuchyni jako ceněné koření. V jednom květu najdeme 2 až 3 blizny a pro získání kila koření je potřeba asi 100 000 blizen. Za jeden gram zaplatíme až 350 Kč. Šafrán potřebuje více péče, než další běžné rostliny, ale za tu se odvděčí krásnými květy.

Krokusům se bude dařit jak v trávě, tak i v záhonu, na skalce a dokonce i nádobě. Stanoviště vybereme na slunci, zejména těm podzimním. Jarní snesou i mírný stín. Jsou citlivé na přemokřenou půdu, ta musí být propustná. Zemina by měla být hlinitopísčitá, lehce humózní, rozhodně ne vyhnojená chlévskými hnojivy. Sázíme-li do trávy, nesmíme sázet pod drny, které by hlízy neprorostly a postupně by zmizely. Jarní krokusy vysazujeme v září nebo v říjnu, to ubývá hrabošů. Podzimní pak v červenci. Cibulky krokusů vysazujeme do hloubky 3 až 10 cm. Hlubší výsadba je ochrání před mrazem a hraboši, kteří konzumují naklíčené hlízy. Jakmile začnou kvést, snížíme zálivku. V létě vůbec nezaléváme. Když krokusy odkvetou, tj. až zežloutnou a seschnou lístky, okopeme je, dáváme pozor, abychom skupinky nepoškodili. Přihnojujeme pouze dobře vyzrálým kompostem.

Po 3 až 4 letech bychom měli krokusy vykopat. Vhodný je červen, kdy jsou odkvetlé a zatáhnuté. Hlízy očistíme, zkontrolujeme, zda nejsou poškozeny nebo napadeny skvrnami, takové vyhodíme. Zbytek usušíme a uschováme pro výsadbu téhož roku. Životnost krokusů je 10 až 20 let.

Tag: Cibuloviny
Podobné články

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Minimum jsou tři znaky.

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Minimum jsou tři znaky.

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se