×
Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Minimum jsou tři znaky.
PPL Parcelshop
Hledat v našem blogu

Podzimní péče o trávník

K tomu, aby byl váš trávník hustý a zdravý nestačí jen občasné sekání, je třeba mu zajistit také kvalitní péči. Pár podzimních prací na zahradě a příští rok se vám odvděčí v podobě bujné zelené pokrývky.

Nejprve se pusťte do odstranění spadaného listí a plodů. Rozkládající se listy totiž mohou v trávníku napáchat pořádnou paseku – tvoří se pod nimi plíseň a následně nevzhledné skvrny.

V listopadu trávník naposledy posekejte. Tráva přestává růst při teplotě okolo 7 °C, do té doby je stále potřeba ji zkracovat. Ideální výška trávníku na zimu je 4 až 5 cm. Kratší porost by mohl vymrznout, vyšší naopak více zadržuje vodu a tím podporuje vznik plísňových chorob. Posekanou trávu posbírejte, mulčování již není žádoucí.

Na podzim je trávník třeba provzdušnit. Pořádně se tak vyčistí od plsti a zbytků posečené trávy, tím je také omezeno následné prorůstání nežádoucího plevele. Zlepší se přístup vody a vzduchu ke kořenům a jejich následný mohutnější růst. Výsledkem je trávník, který bude lépe dýchat a přijímat vodu a živiny. K provzdušnění vám budou stačit speciální duté vidle či vertikutační hrábě, máte-li tedy menší pozemek. Provzdušňuje se trávník posečený na výšku asi 3 až 4 cm. Všechnu vyčesanou trávu sbíráme. Vertikutátor vám pomůže upravit větší plochy, na které už by vám síly na ruční provzdušnění nestačily.

V zimě necháme trávník odpočinout a proces znovu zopakujeme až na jaře. Provzdušnění je nejlepší prevencí před plísňovými chorobami, odstraněním travní plsti se také zamezí výskytu plevelů a mechů.

Strukturu a propustnost půdy zlepšíte pískováním. Používá se ostrohranný křemičitý písek o velikosti zrn 0,5 až 2 mm. Spotřebujete asi 4 až 9 litrů písku na m2. Zrna by měla být bez příměsi vápna a jílovitých částic. Písek se rovnoměrně rozhrne po celé ploše, u větších prostorů je lepší použít speciálních strojů, u menších si můžete pomoci využitím posypového vozíku nebo rozmetadla hnojiv.

Po provzdušnění trávníku, je třeba jej pohnojit a dodat mu tak živiny, které zajistí vitalitu pro zvládnutí nadcházející zimy. Trávník je po dostatečném vyhnojení také odolnější vůči houbovým chorobám. V podzimním hnojivu je vyšší obsah draslíku, který posiluje vyzrávání rostlinných pletiv a tím zlepšuje mrazuvzdornost. Jako hnojivo lze aplikovat i kompost. Ideálně hnojíme v období od září do listopadu. Na jaře jej můžeme opět začít vyživovat, tentokrát hnojivem s vyšším obsahem dusíku, které zajišťuje rychlý růst.

Možnosti napadení trávníku některými plísňovými chorobami můžete předejít, pokud jej správně ošetříte před zimou. Nemoci však může způsobit i nadměrné hnojení dusíkem a nedostatečné zásobení draslíkem. Doporučuje se provést postřik fungicidem - ten působí proti nejčastěji se vyskytující sněžné světlorůžové plísňovitosti trav (dříve plísni sněžné) a proti dalším houbovým chorobám trávníku. Nejnáchylnější ke vzniku plísní jsou zastíněné plochy se zvýšenou vlhkostí.

Podobné články

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Minimum jsou tři znaky.

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Minimum jsou tři znaky.

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se