Lichořeřišnice, krásná letnička s jedlými květy a antivirotickými účinky

Lichořeřišnice, krásná letnička s jedlými květy a antivirotickými účinky

Má atraktivní květy, ale jisto jistě by mohla patřit i mezi zeleninu dají se konzumovat mladé listy, poupata, květy i plody, které mají příjemně kořenitou chuť připomínající řeřichu či ředkvičku. Pupeny a nezralá semena se dají nakládat do kyselého nálevu jako kapary. Za přírodní antibiotikum je považována tinktura ze semen a poupat.

Lichořeřišnice větší (Trapeoleum majus) je rychle rostoucí letnička, která vyroste opravdu každému. Vyšlechtěny jsou i druhy vhodné pro pěstování v nádobách. Tato bylina, původem jihoamerická, nesnese mráz. Patří mezi nejdéle kvetoucí letničky, rozkvétá v červnu a pokračuje až do prvních mrazů. Pnoucí, bujně rostoucí odrůdy lichořeřišnice jsou vhodné na ploty, pergoly i na pokrytí prázdných míst na záhonu. Nízké druhy, rostoucí v kompaktní formě, se výborně hodí do truhlíků nebo do větších nádob na balkony a terasy. Lichořeřišnice miluje slunná a teplá stanoviště a spíše chudší, vlhké, propustné půdy nepřehnojené dusíkem. Jeho nadbytek totiž podporuje růst listů a omezuje kvetení.

Semena vyséváme na záhon v druhé polovině května po zmrzlých mužích, protože lichořeřišnice klíčí při teplotách nad 15 °C. Další semena, jež nám zajistí delší kvetení, můžeme vysít ještě začátkem léta. Lichořeřišnici můžeme vysazovat i z předpěstované sadby (semena vyséváme v dubnu). Semena vyséváme nejlépe do hnízd po 2–4 do sponu 30 x 30 cm a do hloubky asi 2 cm. Pozor – výsev nesmí nikdy zaschnout, takže pravidelně zaléváme. Semena vyklíčí do dvou až tří týdnů. Lichořeřišnice vysazená v blízkosti zeleninových záhonů a ovocných stromů působí jako ochránkyně, přitahuje mšice, housenky a slimáky. Pomáhá při odpuzování plísní a chorob dýnícuket, patizonůbrambor, ředkviček, brokolice, květáku, zelíkedluben. Ovocné stromy chrání proti vlnatkám. V půdě rostlina odpuzuje hlísty a zabraňuje většímu zaplevelení záhonu.

Květy lichořeřišnice podporují chuť k jídlu, působí na vylučování trávicích šťáv v ústech a žaludku. Vysoký obsah baktericidních látek pomáhá při vnitřních infekcích, zejména močových cest a ledvin, zvyšují celkovou obranyschopnost organismu. Od složení např. listové zeleniny se příliš neliší obsahem běžných živin (bílkoviny, tuky, sacharidy, vitaminy) v květech. Rostlina má silné fytoncidní účinky srovnatelné s česnekempůsobí proti streptokokům a stafylokokům, výborně dezinfikuje při bolesti v krku, pomáhá při zánětech močového měchýře. Má antibiotické, antivirotické a antibakteriální účinky. Působí také preventivně proti většině infekčních chorob. Výtažky z lichořeřišnice celkově organismus posilují.

Z kultivarů vhodných pro pěstování v nádobách vybíráme např. lichořeřišnici:
´Bijou Double´ – plnokvětý kultivar ve směsi barev – červená, oranžová, žlutá, výška 30 cm;
´Tom Pouce´ – směs jednoduše kvetoucích rostlin v pestré paletě barev, květy na delších stopkách vystupují nad štítovité listy, vhodná na záhonové výsadby, do okenních truhlíků a nádob, výška 30 cm;
´Princess of India´ – dekorativní odrůda se šarlatovým květem a temně zelenými listy s načervenalým odstínem;
dále pak ´Empress of India´, ´Tip Top Gold´, ´Ebony and Ivory´, ´Alaska´ , ´Tip Top Apricot´.

Pnoucí je např. odrůda ´Grande´ – popínavá odrůda s velkými jednoduchými květy v žlutých, oranžových a červených odstínech, dorůstá do výšky 2 až 3 metrů; zlatožlutá ´Golden Emperor´, krémově bílá ´Milkmaid´, šarlatově červená ´Scarlet Emperor´, oranžově červená ´Spitfire´, krémově žlutá ´Moonlight´ a světle červená ´Vesuvius´.

Publikováno dne 2020-12-29 Okrasné rostliny 91

Menu