Termín pro výsev paprik už je tady

Termín pro výsev paprik už je tady

Vypěstování vlastních sazenic není žádná věda, základem je kvalitní osivo a odrůdy vhodné pro váš způsob a místo pěstování. Ideální termín pro výsev paprik je od konce ledna do prvé poloviny února. Semena můžeme vysévat do perlitu. Ten je prostý zárodků plísní a fytopatogenních hub, rostliny zde vytváří bohatý kořenový systém a výsev v podstatě nelze přemokřit. Přelití je nejčastější příčinou neúspěchu při předpěstování sazeniček paprik. Nezapomeňte však, že perlit je bez živin, mladé rostlinky musíme přepíchat cca 14 dní po výsevu do substrátu pro výsev a množení. Optimální jsou sadbovače. V těch necháme rostlinky růst 4–6 týdnů, musíme jim zajistit co nejlepší světelné podmínky, při teplotě kolem 25 °C. V této době už můžeme papriky jednou nebo dvakrát přihnojit Kristalonem Start.

Poté přesadíme papriky do květináčů přibližně o rozměrech 7 x 7 cm (v podstatě kelímek od jogurtu), které naplníme zahradnickým substrátem případně speciálním substrátem na rajčata a papriky. Teplotu udržujeme kolem 25 °C a rostlinám dopřejeme maximální světlo. V květináčích zůstanou papriky až do výsadby. Pravidelně je jednou týdně přihnojujeme hnojivem Kristalon Start a také je začneme otužovat, zpočátku nejdříve větráním.

Na konečné stanoviště ven, ať už do volné půdy nebo do fóliovníku je vysazujeme v polovině května – po „zmrzlých“.

Salát, kedlubny, květák, celer
Počátkem února už můžeme začít vysévat salát, kedlubny, květák a celer do substrátu pro výsev a množení. Teplotu udržujeme okolo 18 °C, po 3–4 týdnech lze rostlinky přepíchat a přesadit do sadbovačů. Dále je pěstujeme při teplotách v rozmezí 15–18 °C minimálně dalších 8 týdnů, než je přesadíme do venkovní půdy. Takováto rostlina bude mít kompaktní vzrůst a dobrý kořenový systém.

Nezapomínejte, že to nejlepší, co můžete pro své sazenice udělat, je dopřát jim to, co potřebují – maximum světla a vhodnou teplotu, zbytečně nepřetápět, sazenice brzy otužovat a současně je chránit před nepříznivými vlivy jako je přemokření nebo průvan. Nedokážete-li sazenicím doma zajistit optimální podmínky, do výsevů se nepouštějte a raději si zakupte předpěstované sazenice u zahradníka.

Publikováno dne 2021-01-19 Zelenina 367

Menu