×
Hledat v našem blogu

Zima je ideální na kontrolu zahradního náčiní, revizi květináčů i semen

Zimní období je ideálním časem na inventuru kůlny, garáže či jiného prostoru, kde máte uskladněno zahradní nářadí, květináče a semena.

Kovové části nářadí se vždy vyplatí ošetřit proti vlhkosti. Udržované náčiní totiž lépe slouží a déle vydrží. Dřevěné rukojeti ošetřete jednou za rok lněným olejem. Dřevo ohlaďte jemným skelným papírem, abyste zarovnali drsný povrch a odstranili nečistoty. Pak namažte je olejem, který do nich necháte vsáknout.

Nářadí, jako jsou např. lopatky, rýče a motyky zbavte zeminy a rostlinných zbytků (oklepejte ho, očistěte novinami nebo hadříkem, případně ho omyjte). Veškeré kovové části otřete hadříkem, který namočíte do oleje nebo je nastříkejte čisticím olejovým sprejem. Takovéto ošetření je vhodné udělat několikrát za sezonu. Vinou kontaktu s mízou a zahnívajícími zbytky rostlin koroduje ostří nůžek. Ostří otíráme mastným hadříkem po každém použití, tím odstraníte zbytky rostlin a mízy a kov tak chráníte. Abyste nepřenášeli případnou nákazu dále, otřete ostří roztokem s obsahem metanolu, bude tak sterilizované.

Zahradnické nůžky a nůžky na živé ploty ostřete pravidelně brouskem navlhčeným vodou nebo olejem. Tupým ostřím můžete rostliny poškodit a způsobit tak i jejich odumření.

Nyní je též ideální doba pro nákup chybějícího nářadí. Zkontrolujte také zahradní hadice, nejsou-li popraskané a nechybí-li jim nějaké koncovky apod.

Proberte zahradní nádoby a květináče, které na jaře a v létě budete osazovat. Všechny popraskané a rozbité vyřaďte a sepište si seznam, co je potřeba dokoupit abyste byli na jaro připraveni. Totéž udělejte se semeny. U prošlých zkuste test klíčivosti, abyste nebyli po výsevu nemile překvapeni. Připravte si osevní plán, ať dokoupíte ta chybějící včas a jste nachystáni na sezónu.

A pokud náčiní přece jen dožilo, může se stát nápaditou dekorací. Na dveře kůlny připevněte starou zahradnickou lopatku (získáte nejen hezkou, ale i dobře uchopitelnou kliku). Fantazii se meze nekladou, tak nevyhazujte „starožitné“ dřevěné rýče, vidle a motyky, natřete je a udělejte z nich nápaditou dekoraci (např. je pověste na plot).

Menu

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se