Sucho jim nevadí - které rostliny vystačí i s menším přídělem vody?

Sucho jim nevadí - které rostliny vystačí i s menším přídělem vody?

Jestliže Vám na zahradu praží celý den slunce a vody je nedostatek, je třeba květiny pro výsadbu dobře vybírat. Suchomilné šruchy velkokvěté (Portulaca grandiflora) oplývají krásnými květy v mnoha barvách, mohou být jednoduché i plné. V zamokřených půdách budou uhnívat, jsou tedy ideálními kandidáty do suchého prostředí. Ocení nejvíce suché zídky nebo skalky – vyžadují slunné stanoviště, dobrou drenáž a půdu s nižším obsahem živin.

Mezi sukulenty patří adénium (Adenium) či agáve (Agave), které nabízí celou řadu odlišných druhů od miniaturních až po vzrůstné. Hojně se pěstují ve Středomoří a na dalších místech s teplým klimatem, u nás se jim na sušších slunných místech bude dařit také. U těchto druhů rostlin se předpokládá, že snadno překonají i dlouhodobé sucho. Adénium jsou rostliny příbuzné s oleandry, je tedy zřejmé, že jsou rovněž jedovaté (v zimě rostliny opadávají, měli by být tedy v suchu).

Efektními rostlinami jak do zahrad, tak k sušení jsou bělotrny. Bělotrn modrý (Echinops ritro) a bělotrn kulohlavý (Echinops sphaerocephalus), které jsou i oblíbenými včelařskými rostlinami, se pěstují jak pro okrasu, tak pro užitek. Jsou vyššího vzrůstu a kvetou od července do září, vyžadují suchou půdu a slunné stanoviště. Stejně jako bělotrn je mydlice (Saponaria) medonosnou rostlinou dávající přednost slunným živným půdám. Mnohokvětá květenství jsou s bílou až narůžovělou korunou. Řadíme je k vyšším trvalkám.  

Dříve byla mydlice lékařská (Saponaria officinalis) hojně využívaná k léčebným účelům hlavně při kožních nemocech. Neprávem opomíjený bývá mák (Papaver), a to i přesto, že jeho okrasná hodnota v zahradách je nenahraditelná a možnosti využití rozmanité. Na výběr máme z mnoha druhů od skalkových až po vytrvalé vysoké zahradní máky (výška se pohybuje od 20 do 100 cm).

Pro pěstování rozchodníku Sedum rupestre ‘Angelina‘ se hodí slunné stanoviště a dobře drenážovaná půda. Tento kultivar má okouzlující jehličkovité listy, na slunci plné žluté vybarvení přecházející do ohnivě bronzové, zatímco v polostínu získají barvu lipové zeleně. Sušší prostředí mají v oblibě i další druhy rozchodníků.

Až metr vysoké keříky vytvářejí perovskie (Perovskia), jež jsou velmi nápadné díky svým stříbřitým listům a fialovým květům uspořádaným v latách. Na jaře keříky hluboce sestřihneme. Stanoviště by mělo být slunné dobře propustné. Jsou plně mrazuvzdorné a kvetou nejčastěji v červnu a červenci.

Slunce a polohy chráněné před větrem miluje šalvěj (Salviae), jinak jsou to rostliny naprosto nenáročné. Vysazujeme je do přírodních skupin, ale mohou se uplatnit i jako rostliny k řezu.

Pěstování levandule (Lavandula) na přímém slunci Vám zaručí, že její barva i aroma bude velmi intenzivní. Aby levandule prospívala, potřebuje propustnou, nejlépe písčitou půdu, dobré odvodnění a dostatek slunečního světla.

Publikováno dne 2020-07-28 Okrasné rostliny 89

Menu