Melouny vypěstujete ve skleníku i od středních poloh, jaké odrůdy pěstovat?

Melouny vypěstujete ve skleníku i od středních poloh, jaké odrůdy pěstovat?

Máte melouny spojené pouze s letní dovolenou u moře? I v našich končinách vypěstujete chutné, slaďoučké plody. Melouny potřebují půdu bohatou na humus, teplo a vláhu. Od dávných dob se pěstují zejména dva typy - vodní má dužninu červenou, zrnitou a velmi vodnatou, dosahuje větších rozměrů. Cukrový meloun je drobnější, má dužninu vláknitou až máslovou, bělavou, žlutou, zelenkavou či oranžovou, slupka plodu bývá hladká či síťkovaná, zbarvená žlutě, hnědě či zeleně.

Odrůdy melounu vodního:
Lajko II F1- raný, vysoce úrodný hybrid odolný vůči chorobám a nepříznivým podmínkám; plody jsou protáhle kulovité, středně velké, o hmotnosti 4,5 kg. Kůra je tmavozelená, hladká, pevná; dužnina je růžová, sladká, jemná a šťavnatá.
Zobor F1 - velmi raná odrůda melounu, která snáší i chladnější podmínky; doporučený spon pěstování je 120 x 60 - 80 cm; mramorovaný plod dorůstá do hmotnosti 3 – 5 kg, dužnina je jasně červená, velmi šťavnatá.
Ruber - raná odrůda s malými až středními velmi tmavozelenými plody s úzkými černými proužky; plod má tupě elipsovitý tvar a velmi tenkou slupku; dužnina je sladká a tmavočervená; semena jsou malá, hnědá, se skvrnami; nepodléhá chorobám; při pěstování vyžaduje závlahu, v suchých podmínkách má sklon k tvorbě rýh na plodu.
Crimson sweet - oblíbená odrůda s oválně kulatými plody; plod je světle zelený s tmavozelenými pásky; dužnina je zářivě červená, sladké chuti; délka vegetace je 80 – 85 dnů, hmotnost plodů až 10 kg; odrůda je teplomilná a proto vhodná do jižnějších oblastí, vhodné je mulčování půdy folií; vyžaduje dostatek vláhy.
Sugar baby - velmi raná odrůda vodního melounu s vegetační dobou 75 – 80 dnů; plody váží 3 – 5 kg, jsou pevné, s tmavě zelenou proužkovanou pokožkou; dužnina je sytě červená, poměrně pevná, velmi sladká.
Crimstar F1 - pěstovat ji můžete na venkovních záhonech, rostlině se ale bude dařit lépe ve skleníku či ve fóliovém krytu; plody jsou velké, kulaté s tmavě zelenou proužkovanou slupkou; hmotnost plodů může být 5 – 7 kg; dužina plodu je červená a velmi šťavnatá.
Mini Love F1 - plody jsou menší, o hmotnosti 3 - 5 kg a průměru 10 - 15 cm, oválně kulaté s tmavě zelenou proužkovanou slupkou, která je silnější než u jiných odrůd; dužina plodu je růžovočervená a velmi šťavnatá.

Odrůdy melounu cukrového:
Solartur - středně raná, úrodná odrůda vhodná pro polní pěstování i pro rychlení; plod je kulovitý, bez žebrování; kůra je žlutohnědá, tenká, na povrchu hustě síťovaná; dužnina je světlezelená, šťavnatá, vláknitá, aromatická a sladká; průměrná hmotnost plodu je 1 – 1,2 kg; vegetační doba 106 – 115 dní od výsevu do sklizně; sklízí se od poloviny července.
Ananas - odrůda melounu s vegetační dobou 100 – 110 dní; plody jsou vejčitého tvaru 1,5 – 2,5 kg veliké; mají oranžovou slupku s jemným síťováním a bílou sladkou dužninu; meloun je vhodný pro pěstování na pole i pro rychlení ve fóliovnících; tato odrůda je dobře odolná proti poškození při transportu. 
Bimbo F1 - je raná hybridní medová odrůda, která je velice odolná vůči padlí a virům; vytváří až 2,5 kg plody žluté barvy s dobrou skladovatelností. 
Cantaloupe Magenta - plod je kulovitý s hmotností přes 1 kg; kůra plodu je žlutozelená, povrch má síťovaný vzor s typickými hrbolky; dužina je zbarvena do oranžové barvy.
Galia Exelor F1 - velmi výnosná cukrová odrůda melounu; jedná se o hybrid žlutého melounu a melounu cantaloupe; barva slupky plodu přechází od zelené do žluté, podle stádia zralosti; dužina uvnitř plodu je opět světle zelená až žlutá; zralé plody poznáme podle toho, že již postrádají tvrdost, při stlačení začínají lehce pružit; taktéž je důležité všímat si vůně, která je u zralých plodů více intenzivní.
Emir F1 – vhodný pro pěstování ve sklenících či fóliových krytech; jedná se o cukrový meloun s podlouhlými plody; slupka plodu je bílozelená, síťovaná, s typickými hrbolky; dužina melounu je žlutá. Chuť silně aromatická a zároveň sladká.

Publikováno dne 2021-01-05 339

Menu