Petrželka kudrnka i petržel hladkolistá je nepostradatelným zeleným kořením

Petrželka kudrnka i petržel hladkolistá je nepostradatelným zeleným kořením

Pěstovat ji lze na zahradě, na balkoně i na parapetu za oknem v květináči. Petrželka kudrnka je kadeřavá a dekorativnější, petržel hladkokolistá je výrazně aromatičtější a pikantnější, skvěle dochutí i teplé pokrmy, protože dobře snáší vysoké teploty. Jak si je vypěstovat?

Petržel zahradní naťovou (Petroselium crispum) pěstujeme jako jednoletou listovou zeleninu, i když jde o dvouletku. Obsahuje velké množství vitaminů A, B, C a  E, dále draslík, hořčík a železo. Má dezinfekční, močopudný a detoxikační účinek, je vhodná při potížích s vysokým krevním tlakem, poruchách trávení, zánětech prostaty, artritidě a revmatismu. Pomáhá také zlepšovat stav pokožky, nehtů a vlasů. Rozdrcené listy se mohou v letních měsících používat jako první pomoc při poštípání hmyzem. Semínka petrželky vyséváme na záhon v dubnu, podruhé v srpnu je to možné i těsně před příchodem mrazů v listopadu nebo v prosinci, aby nevyklíčila (v tomto případě vzejdou až v příštím roce brzy na jaře, kdy bychom ještě nestačili připravit záhon pro jarní výsev). Do květináče na parapetu můžeme petržel vysévat kdykoli.

Prospívat bude v dobře propustné a na živiny bohaté půdě. Stanoviště ji vybereme světlé nebo jen částečně zastíněné; nemá moc ráda přímé paprsky slunce. Semena klíčí dost dlouho, většinou okolo 35 dní. Než se petrželka pořádně rozroste, sklízíme maximálně dvě snítky z jedné rostlinky. Po řezu petrželka rychle obrůstá. Stonky vybíhající do květu hned odstřihneme. Zálivku vyžaduje petrželka pravidelnou, při přelití, ale žloutnou listy, zaléváme tedy přiměřeně s citem. Petrželku do zásoby si lze nasušit nebo zamrazit.

Odrůdy hladkolisté petrželky
Odrůdou pro celoroční sklizeň natě pro přímý konzum, sušení i mrazení je např. Fest, nať intenzivně obrůstá a sklízet můžeme opakovaně; hladké listy mají výrazné aroma; vegetační doba z jarních a letních výsevů je 75 až 85 dnů, z podzimních 140 až 170 dnů.

Odrůda Festival 68 je výnosná, bujně rostoucí petržel naťová určená pro celoroční sklizeň natě pro přímý konzum, sušení i mrazení; má velké množství tmavozelených hladkých listů, které mají výrazné aroma; její nať je využitelná i ve vlhkých podzimních měsících.

Odrůdy kudrnaté petrželky
Petržel Astra má lehce zkadeřené listy, silné aroma a s oblibou se využívá do pokrmů teplé i studené kuchyně; je to odrůda vhodná jak k rychlení, tak i k polnímu pěstování.

Petržel Afrodite je silně aromatickou odrůdou tmavě zelené barvy, vhodnou pro pěstování v truhlících a květináčích na balkónech či terasách; vyznačuje se silným a bujným vzrůstem.

Petržel naťová Zelená Perla je vysoce výnosná odrůda, která se hodí jak pro celoroční pěstování, tak i k zimnímu rychlení; nať je svěží a velmi aromatická, po seříznutí rychle obráží; dobře odolává chorobám a snáší sucho.

BIO Petržel Grüne Perle je dvouletá odrůda s velkým počtem hustě kadeřavých lístků zelené barvy; čerstvé či sušené listy mají své nezastupitelné místo v kuchyni, kde se využívají do omáček, polévek, k přilohám či jako ozdoba studených pokrmů.

Škůdcem petržele je vrtule celerová, která patří mezi blanokřídlý hmyz. Její larvy si v listech vykusují chodbičky, listy následně zasychají a odumírají. Škodit na listech může dále mšice mrkvová a sviluška chmelová. Škůdce zničíte pomocí insekticidních přípravků.

Publikováno dne 2020-07-09 64

Menu