Salátové okurky využijete v teplé i studené kuchyni

Salátové okurky využijete v teplé i studené kuchyni

Okurka je jednou z nejoblíbenějších letních zelenin, která najde využití jak v teplé tak studené kuchyni. Má málo kalorií, organismus odvodňuje a je tak ideální při redukčních dietách, protože obsahuje velké množství vody. Dále má vyšší obsah vitaminů skupiny B, vitaminy A, C a K, z minerálů a stopových prvků draslík, hořčík, mangan, křemík, měď, železo a síru.

Pěstujeme-li okurky na venkovních záhonech, bude se jim nejlépe dařit na slunných, teplých a před větrem chráněných místech s úrodnou, ne příliš těžkou půdou s dostatkem vápníku. Okurky řadíme mezi plodiny velmi náročné na živiny, vyžadují bohaté hnojení uleželým chlévským hnojem. Nevhodné jsou pro ně mokré a těžké půdy, protože kořeny rostlin pak trpí houbovými chorobami a uhnívají, což má negativní vliv i na tvorbu květů. Výsev ani výsadbu okurek neuspěcháváme, počkáme, až se půda dostatečně prohřeje, počáteční růst okurek pak bude rychlejší. Vysejeme-li okurku do teplé a vlhké půdy a přikryjeme-li ji kvalitním kompostem, vzejde za týden, a často pak předběhne v růstu i vývoji okurky předpěstované.

Marlen F1
Velmi raná, nepartenokarpická polní salátová okurka, vhodná pro pěstování na záhoně i ve fóliovnících. Rostlina velmi vzrůstná s převážně samičími květy. Geneticky nehořká, nepřerůstající, barevně vyrovnané plody jsou velké 18 - 20 cm. Výnosná odrůda s dobrým zdravotním stavem, kterou můžeme pěstovat i z pozdní výsadby.

Markyza F1
Vyniká vysokou vyrovnaností plodů, raností i odolností k plísni okurkové. Plody jsou tmavě vybarvené a nesvětlají ani na spodní straně. Výborný zdravotní stav, tolerance k padlí, hodí se proto i k pěstování z pozdní výsadby. Přirychlovat lze v pařeništi, fóliovníku či skleníku, nebo ji můžeme vysévat přímo na záhon.

Vista F1
Hybridní odrůda salátové okurky typu multifruit, vhodná zejména pro pěstování ve skleníku. Rostliny středního až vysokého vzrůstu, plodí dlouhé štíhlé plody o délce 30 – 35 cm. Plody vhodné zejména k přímé konzumaci.

Obelix F1
Poloraná hybridní odrůda salátové okurky, vhodná především pro polní pěstování. Velmi odolná, tolerantní vůči plísni okurkové a dalším chorobám. Plody dlouhé válcovité, o velikosti 25 – 30 cm, barva slupky tmavě zelená.

Jogger F1
Raná hybridní odrůda salátové okurky, vhodná jak pro polní pěstování, tak i pro pěstování ve sklenících či fóliových krytech. Rostliny středně velkého vzrůstu, plodí dlouhé tmavě zelené plody, které dorůstají délky 20 – 22 cm. Povrch okurek je lehce bradavičnatý.

Superstar F1
Odrůda salátové okurky typu multifruit. Vhodná pro polní pěstování, ale lze ji využít i k rychlení ve sklenících či fóliových krytech. Rostlina středního vzrůstu, plody 25 – 30 cm dlouhé, tmavě zelené. Okurky jemné chutě, šťavnaté a geneticky nehořké. Doba zrání je cca 70 dní.

Saturn F1
Hybridní poloraná odrůda salátové okurky, která se ideálně hodí pro pěstování ve skleníku či fóliovém krytu. Rostlina až 2 m dlouhá, popínavá, vhodná k pěstování na vertikální opoře. Plody tmavě zelené o délce 30 – 35 cm, na povrchu hladké. Chuť jemná, osvěžující, okurky nemají tendenci během zrání hořknout.

Aikon F1
Hybridní raná odrůda salátových okurek, která je vhodná jak pro polní pěstování, tak pro pěstování ve skleníku. Rostlina středního vzrůstu, plody štíhlé, tmavě zelené, o délce 25 – 28 cm.

Během vegetace udržujeme záhony bez plevelů a kolem rostlin půdu kypříme. Zaléváme pravidelně, nejlépe ráno ke kořenům, nekropíme listy. Až rostlinky povyrostou, zaštípneme je za pátým listem, později zaštipujeme také postranní výhonky, tím urychlíme sklizeň. Plody sklízíme probírkou pravidelně, aby nepřezrály.

Publikováno dne 2020-05-02 Zelenina 179

Menu