Dlouhověká trvalka do zahrady bez nutnosti přesazování? I takové se najdou, pěstujte pivoňky.

Dlouhověká trvalka do zahrady bez nutnosti přesazování? I takové se najdou, pěstujte pivoňky.

Pivoňky jsou dlouhověké trvalky, které se pěstovaly již před téměř dvěma tisíci lety, v Evropě se objevily až ve středověku. Nejoblíbenější byly plnokvěté odrůdy, jež stále v nabídce  převažují, ale v posledních letech si získávají stále větší oblibu pivoňky s květy jednoduchými či poloplnými, jejichž průměr bývá více jak patnácticentimetrový (existují i odrůdy s květy až dvaceticentimetrovými), s bonusem příjemné vůně. Všechny druhy rostou pomalu, trvá jim minimálně tři roky, než začnou kvést a nesnášejí přesazování. Půda by měla být propustná a živná, teplejší chráněná poloha na mírném slunci nebo v polostínu.

Nejdříve ze všech kvete jemně působící pivoňka tenkolistá (Paeonia tenuifolia), rostlina dorůstající výšky do půl metru. Listy jsou podobně stříhané jako u fenyklu, jednotlivé květy plné a velké, v sytě červených odstínech.

Po polovině května rozkvétá vonnými, do fialova zbarvenými plnými květy (jsou i odrůdy bílé a růžové) pivoňka lékařská (P. officinalis) a s tmavě zelenými lesklými listy.

Nejmohutnější je pivoňka bělokvětá (P. lactiflora), která rozkvétá od druhé poloviny května do konce června. Z původního druhu je vyšlechtěno nejvíce barevných odrůd, a to v bílé, fialové a červené barvě, s květy poloplnými nebo plnými. 

  • květy jednoduché – miskovitého tvaru s jednou či dvěma řadami zvlněných korunních lístků a nápadnými tyčinkami uprostřed květu (např. ´Patio Dublin´)
  • květy poloplné – podobné jako předešlé, mívají však tři řady korunních lístků (v tmavě růžové barvě je to např. ‘Cora Stubbs’, ve světle růžové ‘Westener’ nebo v čistě bílé ‘Hawaian Sun’, světle růžové květy s nažloutlým středem ´Bowl of Beauty´).
  • květy plné – bývají okrouhlé, s jednou nebo dvěma vnějšími řadami velkých korunních lístků; ostatní jsou hustší, zmenšují se ke středu a vyplňují zbytek květu tak, že tyčinky téměř zanikají. Některé odrůdy jsou dvoubarevné, jakoby žíhané – např. červenobílá ‘Gay Paree’ či bíločervená ‘Madame Jules Dessert’. Zajímavě vypadá lososová odrůda ‘Pink Hawaien Coral’, ‘Lady Anna’ potěší milovníky růžové barvy; tmavě růžová ´Dr. Alex Flamming´, ´Patio London Big Ben´ i odrůda ‘Rubra Plena’ (červená) a ‘Alba Plena’ (bílá) krášlily už zahrádky našich babiček a prababiček.
  • květy sasankovité – typické pro japonské pivoňky a kultivary z nich vyšlechtěné; střed květu vyplňují korunní lístky vzniklé z tyčinek.
Publikováno dne 2019-11-01 Okrasné rostliny 71

Menu