Jaké cibuloviny by vám v zahradě neměly chybět?

Jaké cibuloviny by vám v zahradě neměly chybět?

Obdivujete kvetoucí křehké krokusy, sněženky a bledule, krále cibulovin - tulipány, květy narcisů či nebesky modrých modřencůCibuloviny stačí jednou vysadit a krásou svých květů vás mohou těšit několik dalších jar. Na pěstování jsou snadné a efekt přitom ohromující. Cibuloviny kvetoucí na jaře se vysazují od poloviny září a v průběhu října. Včas vysazená cibulka si do zimy vytvoří dostatečně husté kořeny a na jaře pokvete v plné kráse.

Krokusy

Jsou asi nejvděčnějšími cibulovinami. Druhy můžeme nakombinovat a pokvetou od března až do května.

Šafrán jarní (Crocus vernus) má bílou nebo zlehka fialovou korunu a tři zářivě žluté blizny uprostřed, které se po usušení používají jako vzácné, výrazně aromatické koření (ovšem pozor, koření pochází z šafránu setého, který kvete na podzim a je za tímto účelem i pěstován).

Šafrán jarní u nás není zcela původní, pochází z Balkánu a Blízkého východu, v přírodě je dnes jedním z chráněných pokladů. Roste na vlhkých osluněných loukách a vytváří na jaře zářivé, husté porosty. Těch však ubývá a spolu s nimi i volně rostoucích šafránů. V naší přírodě je ještě vzácnější rovněž dávno zdomácnělý šafrán bílý (Crocus albiflorus).

Kvetoucí šafránovou louku si můžete vypěstovat i na zahradě, pokud na podzim (během října nebo počátkem listopadu) vysadíte cibulky do hloubky 6-10 cm (větší cibulky sázíme hlouběji) a rostliny necháte volně rozrůstat. Trávu ovšem nesmíte posekat dříve, nežli cibulky po odkvětu zatáhnou listy, jinak byste je připravili o mnoho živin a byly by tak výrazně oslabeny. Ke zplanění jsou vhodnější především vyšší kultivary. Trávník s krokusy nehnojte dusíkatým hnojivem. Krokusy se hodí do přírodní louky nebo extenzivně udržovaného trávníku. Půda by měla být dobře propustná, těžší vylehčíme pískem a obohatíme vyzrálým kompostem. Šafrány se obejdou bez hnojení, ale dopřejete-li jim ho, budou kvést více. V kvetení krokusy podpoří přihnojení dřevěným popelem, nebo výluhem ze slupek od banánu, bohatým na draslík. K cibulkám i při výsadbě (v množství přibližně 15 g na m2 ji zapravíme do půdy) můžeme přidávat i rohovinu.

Mezi prvními vykvétá šafrán Tomassiniho (Crocus tommasinianus) se světle fialovými nebo modrými květy s bílým hrdlem a šafrán zlatý (Crocus chrysanthus), který patří mezi žlutě kvetoucí druhy. Kultivary šafránu Tomassiniho mohou mít nejrůznější barvy, například - čistě bílý květ má  Albus a Jeanne d´Are žlutý je Yellow Mammoth; lila květ má Barr´s Purple; levandulový s purpurovými skvrnami je Pictus; fialový je Whitewell Purple; modrofialový květ mají Ruby Giant, Remembrance, Purpureus Grandiflorus; modře kvete Blue Pearl, modrý květ s pruhy má King of the Stripedšedý květ s fialkovým pruhem má Pickwick; na podzim kvetoucí šafrán sličný nebo zdobný (Crocus speciosus) má velké, světle fialové květy s tmavším žilkováním a bílým středem.

Publikováno dne 2019-09-06 Okrasné rostliny 95

Menu