Dřeňový nebo cukrový? Hrášek můžete pěstovat od jara do podzimu, jak na to?

Dřeňový nebo cukrový? Hrášek můžete pěstovat od jara do podzimu, jak na to?

Jestli Vám nevyšlo setí hrachu v březnu nebo dubnu, nic moc se neděje. Hrách můžeme klidně vysévat až do léta a o úrodu nepřijdeme. Pěstovat můžeme buď hrách dřeňový. Hrách je na pěstování poměrně nenáročný, můžeme ho pěstovat nejen na zahradě, ale dařit se mu bude i na balkoně v truhlíku nebo v květináči.

Běžně se u nás pěstuje hrách setý (Pisum sativum), dřeňový má pevnou slupku a velká šťavnatá zrna, která se z hrachových lusků vybírají nezralá a většinou je hned sníme, cukrový má lusky bez tvrdé slupky a je výrazně sladší; nezralé a křehké ploché lusky se konzumují celé.

Obsahuje vitaminy C, B1, B2, B3, B6, E, kyselinu listovou, provitamin A, z minerálních látek hodně hořčíku a draslíku, dále vápník, fosfor, železo, měď a molybden a také nezvykle vysoký podíl hodnotných bílkovin. Konzumace hrachu podporuje činnost slinivky břišní, mírně snižuje krevní tlak a cholesterol, zlepšuje stav ledvin a neměl by chybět ani v jídelníčku lidí s jakýmkoli srdečním onemocněním.

Oba druhy vyséváme nejčastěji od počátku dubna na záhon nebo do nádob. Má poměrně nízké nároky na teplotu, klíčí už při 1 °C, roste od 4 °C a nespálí ho ani jarní přízemní mrazíky. Při vysokých teplotách (nad 30 °C) špatně probíhá opylení, hrách nenasazuje lusky, předčasně dozrává a zasychá. Na půdu není příliš náročný, dobře prospívá v nevyhnojené, lehké hlinité půdě. Semena sázíme do řádku o hloubce 5–7 cm, vzdálenost řádků se pohybuje s ohledem na vybranou odrůdu od 15 do 40 cm. Proti virovým a houbovým chorobám je možné semena před výsadbou namořit v heřmánkovém nebo česnekovém nálevu: 2 lžičky sušených květů nebo 2 stroužky česneku zalijeme 200 ml vroucí vody, necháme vyluhovat asi půl hodiny, scedíme a necháme vychladnout. Do nálevu semínka namočíme na 6 až 8 hodiny nejlépe přes noc, necháme zrnka oschnout a vysejeme. K růstu potřebuje hrách oporu, jakmile hrách vzklíčí, naveďte ho k ní na oporu, tím zvýšíte kvalitu plodů i bohatost úrody. Hrachu prospívá společnost okurekmrkve a hlávkového salátu. Před škůdci ho ochráníme, když budeme v jeho bezprostřední blízkosti pěstovat saturejku a lichořeřišnici. Naopak se nesnese s fazolemi, protože mají stejné nároky na půdu a napadají je i stejní škůdci a nemoci, nesvědčí mu ani společnost cibule, česneku, brambor a rajčat. Vegetační doba hrachu je 56 až 80 dní. Najednou můžeme vysít několik odrůd s odlišnou vegetační dobou, tedy velmi raných s ranými, polopozdními a pozdními a sklizeň si tak prodloužit. Záhon pravidelně odplevelujeme a mírně kypříme půdu, při suchém počasí zavlažujeme.

Publikováno dne 2019-06-21 221

Menu