×
Hledat v našem blogu

Je čas vysévání paprik a rajčat

Jak si doma správně vypěstovat vlastní sazenice paprik a rajčat?

Termíny pro jejich výsev se blíží. Přinášíme vám stručný popis jak na jejich pěstování. Základem je kvalitní osivo a odrůdy vhodné pro váš způsob a místo pěstování. Nebojte se při nákupu semen zeptat, obchodníci vám rádi poradí.

Optimální termín pro výsev paprik je konec ledna a první polovina února.

Jako výsevní substrát je výborný perlit, ten je prostý zárodků plísní a fytopatogenních hub, rostliny vytváří bohaté kořeny a výsev v podstatě nelze přelít. Přemokření substrátu je totiž nejčastější příčinou neúspěchu při předpěstování paprik. Perlit je však bez živin a mladé rostlinky musíme přepíchat po vzejití do substrátu pro výsev a množení, nejlépe do sadbovačů. V sadbovačích ponecháme rostlinky růst 4 – 6 týdnů, musí mít co nejlepší světelné podmínky a teplotu kolem 25°C. V tomto období už můžeme papriky jednou nebo dvakrát přihnojit Kristalonem Start. Poté přesadíme papriky do malých květináčů, které naplníme zahradnickým substrátem. Teplotu udržujeme kolem 20 - 25 °C a rostlinám dopřáváme dostatek světla. Papriky zůstanou v květináčích až do výsadby. Papriky jednou týdně přihnojujeme hnojivem a také je můžeme začít otužovat. Do volné půdy papriky vysazujeme po půlce května - po „zmrzlých“.

Rajčata vyséváme o něco později než papriky, nejdříve v polovině února, lépe však začátkem března do rašelinových jiffů nebo do substrátu pro výsev a množení.

Máme-li skleník nebo fóliovník můžeme rajčata vysít už v únoru, budeme-li sázet sazenice do volné půdy je lépe vysévat až v březnu. Vzešlé rostlinky přepícháme do sadbovačů. Po jejich zesílení je přesadíme do květináčů minimálně o rozměrech 8×8cm se zahradnickým substrátem. Rajčata hnojíme jednou za 14 dní hnojivem Kristalon Start. Pro předpěstování rajčat je nejvhodnější nízká teplota, slabší zálivka a dostatek světla. Rostlinám v květináčích postačuje teplota okolo 15°C. Sazenicím rajčat svědčí jejich brzké otužování, rostlinám často větráme a dáváme je, pokud nejdou teploty k nule, přes den otužovat ven. Do fóliovníku je vysazujeme v dubnu, do volné půdy pak stejně jako papriky v polovině května po „zmrzlých“. Už v květináčích můžeme sazenice ošetřit postřikem proti houbovým chorobám, které rajčata často napadají.

Na začátku února už můžeme začít vysévat také salát, kedlubny, květák. Vyséváme do substrátu pro výsev a množení, teplotu udržujeme okolo 18°C. Po vzejití můžeme rostlinky přepíchat a přesadit do květináčů, dále je pěstujeme při teplotách v rozmezí 15 – 18°C minimálně dalších 8 týdnů, než přesadíme sazenice do venkovní půdy.

Předpěstovávaným sazenicím dopřejte vždy maximum světla a vhodnou teplotu, zbytečně nepřetápějte, sazenice brzy otužujte a současně je chraňte před nepříznivými vlivy jako je přemokření nebo průvan.

Tag: Zelenina
Podobné články

Menu

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se