Kadeřávku nevadí ani teploty pod bodem mrazu

Kadeřávku nevadí ani teploty pod bodem mrazu

Kadeřávek je plný vitamínů a nevadí mu ani mrazíky. Tato mimořádně zdravá, chutná a navíc otužilá zelenina se dá pěstovat i pod sněhem. Přidat lze do polévek, salátů i smoothie, využijeme ho jako přílohu, do rizota, těstovin i zeleninových směsí.

Patří mezi zeleninu bohatou na vitamíny, najdeme v něm celý komplex vitaminu B, C, provitamin A, minerální látky (fosfor, vápník a draslík), antioxidanty, vlákninu a samozřejmě kyselinu listovou, obsahuje isothiocyanáty - látky, které mohou přispět k prevenci rakoviny. Je výtečné chuti, podporuje metabolismus, působí protizánětlivě.

Miluje propustné, středně těžké až těžké hlinité půdy, spíše zásadité, které byly důkladně vyhnojené pro předchozí plodinu. Před výsadbou, cca dva týdny - aplikujeme 60 g univerzálního hnojiva nebo granulovaného hnoje na metr čtvereční. Vybírat můžeme z několika variant semen - vyséváme je v polovině jara do 1 cm hluboké rýhy. Sazeničky jednotíme přibližně na vzdálenost 5 cm, aby měly dostatek místa a zesílily. Na konečné stanoviště je přesadíme v létě do sponu 60 x 60 cm, zeminu kolem kmínku dobře ušlápneme a pravidelně zaléváme, dokud pevně nezakoření.

Ve druhé polovině léta můžeme vysévat kadeřávek sibiřský. Pokud bychom to uspěchali a vyseli ho dříve, příliš bujně by mu vyrostly obrovské listy a ty by pak nemusely přežít zimu. Vyséváme přímo na konečné stanoviště do rýhy 1 cm hluboko, vzdálenost mezi řadami ponecháme 45 cm; lze vysévat po třech až čtyřech semenech v rozestupech 30–45 cm a pak z každé skupinky semenáčků ponecháme jen ten nejsilnější. Záhon často okopáváme, aby rostliny neumořil plevel, občas je přišlápneme, aby jimi vítr nekýval. Jsou-li rostliny nestabilní, zapíchneme k nim oporu a kadeřávek přivážeme.

V polovině zimy můžeme začít odřezávat listy pravého kadeřávku - nejprve vykrojíme střed rostliny, abychom podpořili růst čerstvých výhonů. Sibiřskou odrůdu sklízíme průběžně od konce zimy nebo až když sklidíme ten pravý, listy začneme odřezávat od spodu, nejchutnější jsou až po příchodu mrazů.

Publikováno dne 2018-12-17 201
Štítek: Zelenina

Kategorie našich článků

Vyhledávání v našich článcích

Menu