Že v zimních měsících nic nekvete? Rychlete cibuloviny, potěší vás krásnými květy i v období tuhých mrazů

Že v zimních měsících nic nekvete? Rychlete cibuloviny, potěší vás krásnými květy i v období tuhých mrazů

Na zahradě v tomto období není téměř žádná práce, nic neroste, nic nekvete. Je to pravda pouze z části. Pomocí rychlených cibulovin si šedivé, mrazivé dny prozáříte. Není to náročné, tak to zkuste také.

Zasadíme-li cibule rostlin do vlhké půdy a umístíme-li je do teplejší místnosti, cibuloviny přesvědčíme, že zima už je pryč a přichází jaro. Musíme však počítat s tím, že od výsadby do vykvetení uplyne minimálně šest až osm týdnů.

Pro rychlení se nejvíce hodí tyto cibuloviny:
hyacinty,
narcis taceta,
konvalinky,
modřence.

Tulipány ideální nejsou, ale chcete-li je vyzkoušet, vybírejte z nízkých odrůd. Zakoupit lze přímo odrůdy určené k rychlení nebo preparované cibule, které jsou již blízko od rašení, a doba jejich pěstování v bytě se výrazně zkrátí.

Cibule vysazujeme do mělkých nádob tak, aby jejich špičky (polovina až třetina cibule) vyčnívaly nad povrch půdy. Vysazené cibulky zalijeme a rostliny zpočátku umístíme na tmavém chladném stanovišti. Pomoci si můžeme i tmavým kartonem. Po vyrašení prvních zelených špiček listů, přeneseme osázené nádoby do teplejší světlé místnosti. Vyšší teplota ale vede k rychlému růstu květů, které se následně snadno vylamují, je proto lepší teplotu hlídat a držet ji kolem 17 °C.

Přestože konvalinky nepatří k cibulovinám, je postup jejich rychlení podobný. V listopadu vyryjeme na zahradě konvalinkové puky, ve kterých jsou založeny květy, a na husto je naskládáme do květináče se zeminou. Nádobu zalijeme, shora zakryjeme vrstvou mechu a potáhneme černou fólií. Poté ještě překryjeme sklem, postavíme k teplu a zaléváme vlažnou vodou. Květy se objeví asi za čtyři týdny. Potom rostliny odkryjeme a dáme na světlo.

Aby cibuloviny v bytě kvetly bohatě, neobejdete se bez vydatného hnojení v týdenním intervalu, a to od objevení květu (zhruba leden, únor), po celé období kvetení až do poloviny léta, kdy cibule narůstají. Použijeme roztok organického hnojiva s minimálním obsahem vápníku.

Publikováno dne 2018-12-13 225

Kategorie našich článků

Vyhledávání v našich článcích

Menu