Dřín se hodí se nejen do živého plotu, je krásný i užitečný

Dřín se hodí se nejen do živého plotu, je krásný i užitečný

Dřín patří mezi naše původní keře, nyní vzácné a chráněné. Na podzim je vhodný čas k jeho výsadbě. Je pohledný, zcela nenáročný a navíc přináší užitek lidem, včelám i ptákům. Keře dřínu obecného (Cornus mas) kvetou časně zjara krásnými žlutými květy. Poté keř zdobí podlouhlé, jasně červené či rudé plody lesklé jako korále. Jsou jedlé a zdravé.

Planě rostoucí keře nalezneme spíše v teplejších oblastech, pěstovat jej lze ale prakticky kdekoli, a to v různých vyšlechtěných kultivarech. Do oblíbenějších odrůd řadíme zejména Devín a Titus, které se navzájem opylují. Odolávají jarním mrazíkům a jsou velmi plodné (jeden keř dává až 30 kg dřínek), dorůstají až do 3m výšky. Plody sklízíme setřásáváním na plachtu, když jsou vybarvené a ještě tvrdé. Dřínky jsou vydatným zdrojem vitamínu C i dalších důležitých látek (sacharidy, organické kyseliny, pektiny, minerální látky - hlavně fosfor a draslík), dobré jsou i syrové, změknou však až po přejití mrazem.

Na pěstování je dřín nenáročný a odolný, nevadí mu půdy suché ani kamenité. Nebude prospívat pouze v půdách kyselých a velmi těžkých. Chcete-li ho pěstovat v nadmořských výškách nad 600 m. n. m je vhodnější chráněné stanoviště. Nejlépe bude plodit na stanovišti umístěném na slunci. Na choroby a škůdce netrpí.

Je vhodný do volně rostoucích živých plotů, skupin keřů, výtečně zpevňuje svahy. Řadíme ho k dřevinám, ve kterých mohou hnízdit ptáci a zároveň opeřencům poskytují i potravu. 

Z plodů je možné připravit chutné a krásně barevné marmelády, likéry, vína, mošty, nebo je dokonce nakládat na slano ve vinném octě. Usušíme-li je, slouží k přípravě osvěžujícího čaje, který prospívá trávení.

Náš tip na výrobu dřínkového moštu:
Rozmačkané plody smísíme s vodou v poměru 2:1 a necháme asi 12 hodin louhovat, pak šťávu scedíme. Na 1 litr scezené šťávy přidáme 150 g cukru a litr vody. Mošt nalijeme do láhví a sterilizujeme.

Publikováno dne 2018-11-30 1036
Štítek: zahrada

Menu