Zahradníci mají v listopadu stále hodně práce

Zahradníci mají v listopadu stále hodně práce

Listnaté stromy a keře se pomalu převlékají do slušivého barevného hávu podzimních barev. První přízemní mrazíky připomínají, že se blíží zima a je nejvyšší čas sklidit poslední ovoce a zeleninu, tedy kromě té mrazuvzdorné, jako je růžičková kapusta, zimní pórek, špenát, kořenová petržel, pastinák nebo černý kořen. S péčí bychom neměli zapomenout ani na trávník, skleník, bazén či jezírko.

Sázíme stromy a keře
…jak ovocné, tak i okrasné (do prvních mrazíků). Pro podzimní výsadbu jsou ideální maliníky, rybíz, angrešty, josta i borůvky. Výjimku tvoří broskvoně, meruňky a ve vyšších nadmořských výškách také ořešáky, které je vhodné vysazovat dříve, případně to necháme na jaro. Choulostivější dřeviny a trvalky dobře zazimujeme. A chystáme půdu zeleninám, které si vegetí v první trati, tedy na čerstvě vyhnojených záhonech. Vězte, že není nad dobře uleželý hnůj.

Péče o vodní nádrže a jezírka
Odstraňujeme odumřelé části rostlin a spadané listí. Demontujeme a čistíme techniku. Klesne-li teplota vody pod 10 oC přestaneme přikrmovat ryby. Choulostivé vodní rostliny zazimujeme.

Sklidíme poslední ovoce
Zimní odrůdy sklizeného ovoce skladujeme v mrazuvzdorném sklepě, podzimní odrůdy můžeme uchovat na půdě nebo v nevytápěné místnosti. Padané ovoce, které není jinak poškozené, co nejrychleji zpracujeme, např. moštováním.

Zazimujeme jiřinkykany
Nastává vhodné období pro zazimování choulostivých hlíznatých rostlin, mezi které patří i jiřinky a kany. Ideální pro sklizeň je sušší období, z půdy vyrýváme hlízy opatrně, nejlépe rycími vidlemi (před uskladněním hlíz na zimu odstraníme všechny zbytky listů). Rostliny necháme přezimovat na chladném místě, kde nemrzne a není příliš vlhko.

Dokončujeme výsadbu cibulovin
Tulipánům svědčí vysazení do hluboce zrytého záhonu, na slunném stanovišti s propustnou, výživnou, neutrální až mírně kyselou hlinitopísčitou půdou. Hloubka jamky by měla trojnásobně převyšovat výšku cibule. Cibule narcisů sázíme do hloubky 10 až 20 cm, potřebují více vláhy, než ostatní cibuloviny.

Ryjeme záhony
Pokud jste na záhonech pěstovali zelené hnojení, je vhodná doba na jeho zarytí. Posekáme ho nebo pošlapeme (díky tomu proces obohacení půdy zrychlíme) a pak ho zapracujeme do půdy. Zelené hnojení, které snáší mrazy (např. ozimé obilniny, řepka ozimá, vikev) můžeme na záhonech ponechat až do jara.

Publikováno dne 2018-11-07 128
Štítek: zahrada

Kategorie našich článků

Vyhledávání v našich článcích

Menu