×
Hledat v našem blogu

Cibuloviny vysazované na podzim

Mezi podzimní cibuloviny řadíme okrasné rostliny, které se množí cibulkami. Ačkoliv kvetou na jaře, tak je sázíme je na podzim. Jsou to zejména tulipány, narcisy, hyacinty ale i krokusy, sněženky, bledule a mnoho dalších. Ideální doba pro výsadbu je pro ně od poloviny srpna do poloviny listopadu. Máme tedy právě teď nejvyšší čas na jejich výsadbu.

Jamky pro cibulky děláme nejlépe sázecím kolíkem a neděláme je příliš úzké. Pod vloženou cibulí by mohl zůstat volný prostor (vyplněný vzduchem), což rostlinám škodí a ty pak špatně kvetou. Obecně platí, že cibule by měly být uloženy pod, v porovnání s výškou cibule, cca dvojnásobnou vrstvou zeminy. Nevysadíme-li je dostatečně hluboko, mohli bychom je ohrozit teplotními výkyvy a mohli bychom způsobit rostlině nedostatečný příjem živin. Pro změnu nadmíru hluboká výsadba naopak způsobuje, že rostliny budou málo kvést.

Cibulnatým květinám se daří nejlépe v písčitohlinitých půdách s propustným podložím nebo tam, kde hladina podzemní vody je hlouběji pod terénem. Do trávníku je ideální podzimní cibuloviny sázet po skupinách. Po odstranění drnu dáme cibulky do vyhloubených jamek a po té drnem opět zakryjeme. Sázíme-li cibulky jednoho druhu, je vhodné ze záhonu nejdříve odstranit vrstvu zeminy o tloušťce 10 až 15 cm. Záhonek znovu zryjeme, urovnáme ho a posypeme vrstvou písku v tloušťce cca 1 cm, cibulky pak rozložíme na takto upravený záhon 15 až 20 cm od sebe. Zeminu, kterou jsme si dali stranou, promícháme s pískem a rašelinou a až poté jí zakryjeme umístěné cibulky.

Rod Tulipa L.
Cibulky tulipánů se vysazují na podzim, 10 až 15 cm hluboko a stejně daleko od sebe. Nejsou náročné na stanoviště, ale místo pro výsadbu by mělo být slunné a chráněné před větry. Tulipány dáváme po třech až pěti cibulích do sponu, podle velikosti asi 10 až 12 cm od sebe.

Rod Narcissus L.
Vyžadují podobné zacházení jako tulipány. Hloubka sázení je 10 až 15 cm u velkokvětých narcisů a 5 cm pro nízké druhy v nádobách a 10 cm na záhonech. Vydrží několik let na jednom místě, pokud jim ovšem nezapomeneme poskytnout ochranu před mrazem (alespoň v podobě přikrývky z chvojí).

Hyacinty
Hyacintům vybereme slunečné stanoviště s humózní hlinitopísčitou lehkou a kyprou půdou. Cibule vysazujeme v říjnu. Často a vydatně je přihnojujeme a na zimu je přikrýváme chvojím. Stejně jako tulipány, dáváme hyacinty po třech až pěti cibulích do sponu, podle velikosti asi 10 až 12 cm od sebe.

Rod Crocus L.
Krokusy, jinak také šafrány, jsou nejznámějšími jarními květinami, hojně pěstovanými na českých zahradách. Na půdu nejsou náročné. Existují mezi nimi jak druhy, které kvetou na jaře, tak i druhy kvetoucí na podzim. Krokusy kvetoucí na jaře sázíme v září, naopak krokusy kvetoucí na podzim se vysazují v červenci až srpnu. Sázíme 6 až 8 cm hluboko, na slunná a polostinná místa, ve skupinkách po 5 až 10 kusech.

Podobné články

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Minimum jsou tři znaky.

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Minimum jsou tři znaky.

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se